Jak zařídit dětský pokoj, pokud máte doma alergika?

Mít doma alergické dítě není žádný med. Zatímco jiní rodiče, kteří tento zdravotní problém u svých ratolestí nemusí vůbec řešit, mohou svým dětem zařizovat pokojíček plný plyšových hraček, roztomilých závěsů s dětskými motivy, kusovými koberečky s vysokým chlupem a jinými drobnostmi, které zkrátka do dětských pokojíčků patří, rodiče, kteří naopak doma mají malého alergika, musí hodně přemýšlet, co do jeho pokojíčku patří a co ne.

A možná je to i váš případ. Vašemu dítěti potvrdili alergii a vy si teď lámete hlavu nad tím, jak mu zařídíte pokojíček. Je logické, že máte strach, abyste mu něčím zbytečně nepřitížili nebo neublížili po zdravotní stránce.

Naštěstí máte před sebou dnešní článek, do kterého jsme ukryli hned několik praktických tipů, jež můžete při zařizování pokojíčku pro malého alergika využít.

Zapomeňte na koberce

Máte-li alergické dítě, určitě mu do pokojíčku nemůžete umístit koberec. A ty kusové, které mají vysoký vlas a jsou tak oblíbené pro hebkost na dotek, už vůbec ne. Ptáte se, proč? Je to jednoduché a možná vás to taky trkne: v koberci se zadržuje velké množství nečistot a prachových částic, které nejsou pro malého alergika vůbec přínosné.

Úplně nejlepší volbou je snadno omyvatelná podlahová krytina, kterou můžete snadno setřít. Máte-li tu možnost, určitě neváhejte a do pokojíčku dítěte umístěte podlahové topení, které se postará o to, že i bez koberce nebude dítku na zemi zima.

Vybírejte nábytek s nožičkami

Co se nábytku týče, doporučujeme všemi deseti vybírat takový, který stojí na nožičkách. Je to ideální z toho důvodu, že se nebude za nábytkem udržovat prach a vy se tak během úklidu pod něj hravě dostanete.

Týká se to nejen šatní skříně, ale i dalších skříněk, knihoven a komod, které bude dítko v pokojíčku mít. Samozřejmostí je to i u postele, kde je to důležité nejen kvůli úklidu, ale i kvůli tomu, aby mohla matrace zespodu dýchat a nevznikaly v ní plísně.

Na okna raději žaluzie

Jestliže budete řešit stínění oken, zapomeňte na závěsy. Ty jsou sice v dětských pokojích často k vidění, protože mívají veselé barvy, vzory i motivy, ale alergikům při přidělávaly spíše starosti.

Čtěte také: Dětský pokojíček: Jak předejít úrazům vašich ratolestí?

Je to stejné jako u koberce, také se v nich zbytečně drží nečistoty a částečky prachu, které se při jakémkoli pohybu se záclonou nebo závěsem dále dostávají do okolního prostoru. Ideální volbou jsou tedy žaluzie, na kterých sice také usedá prach, ale dá se z nich snadno setřít, aniž by se rozptýlil dál do pokoje.

Plyšové hračky vyměňte za nějaké snadno omyvatelné

Každé dítě miluje plyšáky, takže je logické, že i to vaše by jim neodolalo. Jestliže mu plyšovou hračku nechcete odepřít, často jí perte a tím zbavujte prachu. Lepší jsou samozřejmě snadno omyvatelné hračky vyrobené z takového materiálu, který se může namočit nebo ho jen stačí otřít vlhkým hadříkem.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu