Máte malý byt? Dodejte mu prostor pomocí několika optických triků

Mnoho českých bytů, především ty nacházející se ve starších domech, má většinu místností poměrně malých. To s sebou přináší nejen praktické problémy, které se týkají například nedostatku úložných prostor, ale také problémy estetické. Větší místnosti působí vzdušněji, můžeme si v nich více pohrát s nábytkem i dekoracemi. Naštěstí ale existuje několik triků, kterými lze místnost opticky zvětšit. Které to jsou?

Světlé barvy

Jednou ze zásad, pomocí níž lze místnosti dodat na objemu, je sofistikované využívání barev. Základní pravidlo zní, že prostorněji působí především světlé barvy. Vyplatí se tedy zvolit podlahu, nábytek i stěny ve světlých barvách. Nabídka nejrůznějších odstínů je velmi široká, od bílé a jejích odstínů přes krémovou či béžovou až po světle kávovou či šedou. Neznamená to ale, že vašemu interiéru budou chybět barvy. Ty mu dodejte pomocí několika barevných doplňků, jako jsou obrazy, sedací souprava a další dekorace. Pokud patříte mezi odvážnější, můžete zkusit nevšední kombinaci černé a bílé. Černobílé kontrasty totiž mají též velký prostorový potenciál.

Sofistikované fototapety

Zdi lze nejen vymalovat, ale na některé můžete umístit efektní fototapetu. K vytvoření iluze většího prostoru se doporučuje využít především rozmanité velké geometrické vzory, případně působné fototapety s motivem okna. Řada tapet je dnes již tak realistických, že výsledný dojem vypadá opravdu skvěle.

Kouzlete se zrcadly

V chodbách, koupelnách či ložnicích k vytvoření většího prostoru využijte zrcadla. Zrcadla totiž umí doslova kouzlit s prostorem, opticky ho zvětšují a zároveň zesvětlují. Nejjednodušší řešení pro chodby a ložnice představují především vestavěné skříně se zrcadlovou přední stěnou. Nad zrcadlo nezapomeňte umístit bodové osvětlení, které dokáže v některých případech rovněž zázraky.

zdroj: pixabay.com

Osvětlení

Bodové osvětlení pokud možno použijte i na stropy. Obecně totiž platí, že dobře osvětlené místnosti působí větším dojmem. Pozornost věnujte i vašemu oknu. Z hlediska barev se v menších místnostech doporučují nejrůznější žaluzie, rolety či závěsy světlých barev či světlých odstínů studených barev, například modré, či zelené.

zdroj: pixabay.com

Nábytek

Z hlediska nábytku dejte přednost menším kusům před obrovskými obývacími stěnami. Menší nábytek působí útulněji a můžete ho do místnosti lépe rozložit. Nezapomeňte také na to, že méně, je více. Nepřeplňte tedy místnosti přílišným množstvím nábytku či dekorací. Přeplněná místnost působí nejen neesteticky, ale také menší. V současné době populární minimalismus je pro menší byty skvělým řešením.

Zdroj: mymove.com, thespruce.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT