Avokádo. Toto exotické ovoce je dnes běžně k sehnání i v našich obchodech. Díky velkému množství zdraví prospěšných látek je dokonce některými lidmi považováno za tak zvanou superpotravinu. Patříte i vy mezi milovníky zdravého stravování a zároveň jste nadšenými zahradníky? V tom případě vás možná potěší, že s trochou trpělivosti si lze vlastní avokádo vypěstovat i v našich podmínkách.
Důkladné očistění jako tajemství úspěchu
Pokud se vlastnoruční vypěstování avokáda rozhodnete vyzkoušet, budete k tomu potřebovat jen několik málo věcí. Předně samozřejmě jeden avokádový plod, přesněji jeho pecku, dále už jen sklenici na zavařování, nůž a špejle. Poté, co z avokáda vyjmete pecku, ji důkladně očistěte od všech zbytků dužiny. Očištění proveďte opravdu důkladně, neboť jinak hrozí, že tyto zbytky následně způsobí hnití avokáda a vaše pěstování tak brzy skončí.
Pecka se nesmí potopit, jen plavat
Následně do pecky pomocí špičky nože udělejte tři otvory. Do těchto otvorů vložte špejle, které poslouží ke správnému zachycení pecky nad sklenicí s vodou tak, aby se vody dotýkala jen spodní část pecky, tedy nikoli, aby byla ve vodě ponořená celá pecka. Když se vám tímto způsobem podaří pecku do sklenice umístit, umístěte sklenici na teplé a světlé místo.
Kdo si počká, ten se dočká
Po přibližně čtyřech až šesti týdnech, během kterých samozřejmě pravidelně dolévejte vodu tak, aby spodní část pecky byla stále v kontaktu s vodou, uvidíte první výsledky své práce. Konkrétně kořínky na spodní straně pecky a klíček na straně vrchní. V zalévání pokračujte až do doby, než kořeny vznikající rostliny vyplní celou sklenici. Následně rostlinku přesaďte do květináče. Důležité je správné umístění pecky. Po přesazení by měla přibližně polovina pecky zůstat nad zeminou. Pokud se do dvou měsíců žádné kořínky ani klíček neobjeví, budete muset zkusit štěstí s pomocí jiné pecky.
Když se rostlina uchytí, péče o ni je stejná, jako o běžné pokojové rostliny. Pravidelné zalévání a čas od času přesazení do nové zeminy a většího květináče. Avokádu samozřejmě svědčí také vlhko a teplo. Tvar rostliny můžete upravovat podle svých představ pomocí zastřihávání. Na vlastnoruční plody avokáda si budete muset ale několik let počkat. Rostlina totiž začíná plodit až přibližně po pěti letech. Do té doby vás bude těšit alespoň jako netradiční „pokojovka“.
Zdroj: apartmenttherapy.com