Mech je krásný v lese, v trávníku na zahradě už méně. Jak jeho výskytu předcházet a jak se ho případně zbavit?

Možná si z hodin biologie matně pamatujete, že mechorosty patří k nejstarším živým organismům na zemi. Zatímco krásně zelený mech na lesní mýtince může být pohádkově kouzelný, na trávníku na zahradě už je mnohem méně vítaným hostem. Mechy trávě konkurují v boji o vodu i živiny a způsobují, že trávník je barevně jednotný, nerovný a houbovitý. Naštěstí existuje několik řešení, jak si s mechem poradit.

Nejčastější příčiny mechu na zahradě

Mech v trávníku je většinou známkou toho, že se v trávníku vyskytuje určitý problém, a pokud se neodstraní, bude se mech vracet. Nejčastěji bývá oním problémem přílišný stín a vlhko, které mohou být způsobeny hustými stromy a keři či špatným odvodněním. Další příčinou může být i příliš kyselá půda, která bývá důsledkem špatně prováděného mulčování posečené trávy, nebo sekání trávy příliš často a příliš nakrátko. Tím dochází k zatěžování trávy, snižování její vitality a podpoře tvorby mechu.

Vertikulace

Zbavení trávníku mechu vyžaduje dvojí postup, zaprvé odstranění mechu a zadruhé zabránění jeho návratu. Fyzické odstranění mechu se provádí vertikutací neboli shrabáním trávníku za pomoci mechanického či elektrického vertikulátoru. Tím se odstraní nejen mech, ale také plevel a zplstnatělé zbytky trávy. Kromě toho dojde také k prořezání svrchních vrstev půdy, které je pro trávník též velmi prospěšné.

zdroj: pixabay.com

Chemické přípravky na hubení mechu

V případě, že došlo k velkému rozšíření mechu, lze použít chemické přípravky určené k jeho hubení. Často jsou založeny na obsahu síranu železnatého. Přípravky se obvykle aplikují na podzim nebo na jaře, kdy je chladné a vlhké počasí, aby se následně vyseté trávníkové osivo na holých plochách ujalo. Chemické přípravky na hubení mechu ovlivňují úroveň kyselosti půdy, proto je důležité aplikovat přípravek rovnoměrně na celý trávník, nikoliv pouze na problematická místa, jinak může trávník mechem opět brzy zarůst nebo může též změnit barvu.

Organické přípravky na hubení mechu

Pro zahrádkáře, kteří nechtějí používat syntetické chemikálie, jsou k dispozici také organické přípravky na hubení mechu. Ty neobsahují síran železnatý a k rozkladu mechu používají speciální živé bakterie. Výhodou organických přípravků na hubení mechu je, že bakterie účinně „tráví“ mech přímo na místě, mech nezčerná a není třeba ho následně vyhrabat. Mechu v trávníku se můžete zbavit také snížením kyselosti půdy přidáním vápna.

Jedlá soda, ocet a jar

Jednoduchou a bezpečnou metodou, jak se zbavit mechu, pokud vás trápí pouze v menším množství, je také použití jedlé sody, octa a saponátu na nádobí. Stačí smíchat šálek octa s dvěma polévkovými lžícemi jedlé sody a saponátem na nádobí. Směs následně přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na postižená místa.

Zdroj: gardenhealth.com, thespruce.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu