Mikrovlnka umí nejen ohřívat. Víte, s čím vším vám může nejen v kuchyni pomoci?

Mikrovlnná trouba je dnes nezbytnou součástí většiny kuchyní. Mnoho lidí ji ale stále používá především k ohřívání. To je ale škoda, neboť tento spotřebič toho umí mnohem více. Pojďme si představit další způsoby využití, kterými vám může mikrovlnka zjednodušit život. Překvapivě se netýkají vždy jen přípravy jídel.

Mikrovlnka a dezinfekce

Mikrovlnka je překvapivě účinným zařízením pro dezinfekci nejrůznějšího kuchyňského náčiní, jako jsou na příklad plastová prkýnka na krájení či houbičky na mytí nádobí. Stačí tyto předměty před vložením do mikrovlnné trouby na chvilku namočit do citronové šťávy a na minutu je zahřát v mikrovlnné troubě. Tímto způsobem se nejen vydezinfikují, ale též zbaví zápachu.

Mikrovlnka a citrusy

Dát do mikrovlnky pomeranč či citron vás pravděpodobně ještě nenapadlo. Věřte ale, že jde o další věc,  kterou můžete s mikrovlnnou troubou udělat. Výsledkem bude, že citrusové plody vám následně dají více šťávy. Stačí po vyndání z ledničky citrusy vložit na dvacet sekund ohřát do mikrovlnky a následně z nich budete moci vymačkat mnohem více šťávy.

Mikrovlnka a kosmetika

Některé kosmetické produkty působí mnohem lépe, pokud je před použitím lehce zahřejete. Ohřívání rozmanitých těchto produktů může ale za normálních okolností být poněkud nepohodlné, nikoli s mikrovlnkou. S její pomocí můžete různé masky, olejové kondicionéry a či gelové zábaly ohřát velmi snadno a bezpečně.

Mikrovlnka a med

Zkrystalizoval vám ve sklenici med? Žádný problém. Mikrovlnná trouba je ideálním řešením, pokud jde o odstranění krystalizace. Stačí vzít sklenici ztuhlého medu, otevřít víčko a asi minutu až dvě ji ohřívat v mikrovlnné troubě.

Mikrovlnka a těsto

Pokud rádi pečete, víte, že často časově nejnáročnější částí je kynutí těsta. To, co obvykle trvá hodinu, ale pomocí mikrovlnné trouby zvládnete za patnáct minut. Nenastavujte ale mikrovlnnou troubu rovnou na čtvrt hodiny minut. Místo toho ji nastavte jen na tři minuty a poté nechte těsto tři minuty odpočívat. Následně ho znovu ohřívejte další tři minuty, a na závěr nechte odpočívat šest minut. Objem těsta se zdvojnásobí.

Mikrovlnka a loupání

Potřebujete najednou oloupat více hlaviček česneku? Stačí, když je celé vložíte na patnáct sekund do mikrovlnky. Odloupají se skoro samy. Pokud potřebujte česnek zároveň opražit, stačí nastavit ohřev na dobu přibližně osmi minut. Mikrovlnka kromě česneku zvládne v mžiku oloupat i další ovoce či zeleninu, například broskve a rajčata.

Zdroj: realsimple.com, lifehack.org

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT