Milujete pohodlí, komfort a nedbalou eleganci? Pořiďte si lněné textilie

lněné textilie (zdroj foto: freepik.com)

Len je ideální textilií pro horké letní dny i noci. Lněná látka je na omak chladivá a příjemně hladká, snadno se ale pomačká. To ji ovšem na půvabu neubírá, naopak, charakter lnu podpoříte právě nedbale pokrčenou strukturou. Protože len dobře absorbuje vlhkost, vyrábějí se z něj kromě oblečení utěrky, ručníky, ložní povlečení či jídelní textil.

Známý od nepaměti

Len je historicky nejdéle používaným textilním materiálem. Neuvěřitelnou skutečností je, že první doložené známky o používání lnu sahají zhruba do 36.000 let před naším letopočtem.

Ve starověkém Egyptě byly lněné látky velmi rozšířené a až do doby, kdy zavládla průmyslová výroba bavlněných látek, se lněné látky používaly snad po celém světě k výrobě košil a spodního prádla. Bavlněné látky postupně ty lněné vytlačily – bavlna je přibližně stejně příjemná jako len.

V současné době se lněné látky používají hlavně k výrobě letního oblečení a interiérových doplňků.

Látka, která má „charakter“

Len je pevný a odolný materiál a výrobky z něj ušité vám dlouho vydrží v téměř nezměněné kvalitě. Dalšími ceněnými vlastnostmi jsou schopnost odvádět teplo i vlhkost a dobrá prodyšnost. Navíc jde o hypoalergenní materiál. V létě určitě oceníte i málo známou vlastnost lnu, a tou je ochrana proti UV záření. Právě proto je len používán tak často na záclony a závěsy.

Dnes, kdy se vyzdvihuje naše odpovědnost vůči životnímu prostředí, nesmíme zapomínat také na to, že při zpracování lnu se používá mnohem méně vody a chemikálií, než je tomu u bavlny.

V interiéru navíc vyniká schopnost lnu nepřitahovat a nepohlcovat prach.

Len je zkrátka skvělý materiál. Dopřejte si také vše dobré, co výrobky ze lnu nabízejí!

Autor: Lenka Svobodová
Prohlédnout si všechny fotografie (6)

Mohlo by Vás zajímat​