Milujete slunečnicová semínka? Můžete si je velice snadno vypěstovat i doma

Slunečnice má od přírody dar vykouzlit úsměv na tváři každého, kdo se na ni podívá. Výsadbu této žluté květiny ale můžete spojit i s rodinou kratochvílí, protože při ní můžete zapojit také děti. Ty si užijí nejenom spoustu zábavy, ale také ještě se něco užitečného přiučí. Obrovskou výhodou slunečnic je jejich enormně rychlý růst. Za pár týdnů po nasazení ze semínek totiž vyrostou velké rostliny s krásnými žlutými okvětnými lístky.

Kterou odrůdu slunečnice si vybrat?

Výběr slunečnicového semínka bude záviset především na tom, na co chcete slunečnici později použít. Pro pěstování za účelem estetického dojmu je nejlepší vsadit na vysoké odrůdy. Například Giant Russian nebo Mammoth mohou dorůstat výšky až 3 metry. Na druhou stranu do kontejnerů nebo květináčů se budou hodit spíše trpasličí odrůdy. Ještě před zakoupením semínek si tedy dobře rozmyslete, kde a proč chcete slunečnice pěstovat.

Jak slunečnicová semínka vysadit?

Slunečnicová semínka je nejlepší sázet v březnu do malých květináčů nebo do zásobníků semen. Od dubna do května mohou být zasazena přímo do země. Vždy je ale nejlepší postupovat podle rad na konkrétním balíčku semínek. Jednotlivé odrůdy totiž potřebují jiné rozestupy a bude jim vyhovovat jiná zahradnická péče.

Jak vysadit slunečnici venku do záhonku?

Pro zvýšení klíčivosti se doporučuje vysazovat semínka po dvojicích. Pomocí provázků a kolíků si vyznačte linku přes celý záhon, do které pak budete jednotlivá semínka dávat. Dodržujte ovšem rozestupy přibližně 30 centimetrů. Vytvořte dva otvory o centimetrovém průměru, mezi kterými zachováte mezeru 10 centimetrů. Do nich vložte semínka, zahrňte zeminou, a vaše slunečnice je připravena k růstu. Nezapomeňte na pravidelnou a hojnou zálivku.

Při pěstování slunečnic si dejte pozor na slimáky. Asi ve výšce rostliny 20 centimetrů stonek zakraťte. Tím podpoříte nejenom více květů, ale také rychlejší růst slunečnice.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT