Moderní design a kvalita jsou trendy vždy. Tentokrát se zaměříme na dveře

interiérové dveře (zdroj foto: distinctivedoors.co.uk)

Na první pohled jsou designové dveře stejně pěkné jako ty, které k tomu ještě disponují speciálními vlastnostmi. Díky tomu můžete udržet design jednotlivých místností, ale navíc se například ochránit před nadměrně hlasitou hudbou linoucí se z pokoje vašeho puberťáka. Co všechno můžeme od speciálních dveří očekávat?

Jsou nehořlavé

Protipožární mohou být nejen dveře vstupní, ale také ty interiérové. Hodí se zejména do sklepa, dílny či technické místnosti, zkrátka všude tam, kde se nacházejí snadno hořlavé předměty, laky a nátěry nebo vybavení domácnosti (kotel na pevná paliva nebo na plyn). Povrch nehořlavých dveří je ošetřený tak, aby po určitou dobu ohni odolával, a tak všichni obyvatelé stihnou dům opustit dřív, než se požár rozšíří. Měly by být doplněny také kouřotěsnou úpravou.

Zejména rodiny s malými dětmi nebo čtyřnohými mazlíčky využijí dveře s větší mechanickou odolností. Místo obvyklé folie je jejich povrch upraven takzvaným CPL laminátem. Ten mnohem lépe odolává třeba psím drápkům i divokým hrám dětí. Do dětského pokoje můžete pořídit takové dveře, které jsou navíc doplněny například magnetickou plochou, korkem na nástěnku nebo tabulí na kreslení křídami.

Hlavně ticho a sucho a teplo

Většinu z nás obklopuje po celý den všudypřítomný ruch. Zvukoizolační dveře vám zajistí klid alespoň doma. Opravdu platí, že je znát každý decibel, o který uslyšíte méně. Zvukotěsné dveře se hodí hlavně do pracovny a ložnice, prostě tam, kde potřebujete klid na soustředění nebo odpočinek.

Do koupelen, domácích prádelen nebo do domácí sauny jsou vhodné dveře se speciální klimatickou úpravou. Jejich základem je konstrukce vybavená hliníkovou vrstvou nebo speciální povrchová úprava, které zabrání tomu, aby se dveře vlivem rozdílných vlhkostí a teplot nezačaly kroutit či „bobtnat“.

Dobře se hodí též dveře s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi. Využijete je hlavně mezi sousedícími prostory s velkými teplotními rozdíly, jako je například přechod z garáže vnitřními dveřmi nebo pro přechod do sklepa.

Povrchy a dekory

Jak už jsme zmínili, typ a design dveří je dnes nepřeberná nabídka. Stále je nejoblíbenější laminát, a to pro svou cenu, snadnou údržbu a barevnou stálost. Navíc si můžete vybrat mezi desítkami barevných provedení a dekorů nejrůznějšího dřeva.

Pro volbu je asi nejdůležitější, zda dveře mají místnost spíše spojovat nebo rozdělovat. Otevřený dojem, který navodí dveře prosklené se hodí zejména okolo „srdce domu“, tedy pro propojení obývacího pokoje, předsíně a kuchyně. Zvolit si samozřejmě můžete velikost prosklené plochy, její typ, případně zobrazené motivy. I tady můžete volit speciálně upravené varianty: zvukotěsné, odolné proti mechanické zátěži a podobně.

Vybrali jste si? Popadla vás chuť proměnit interiér a pustit do něj například víc světla díky skleněným dveřím? Málokdo si uvědomuje, jak velký vliv má typ dveří vliv na celý design interiéru. O speciálních úpravách dveří ani nemluvě.

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Jakou úpravu by měly mít dveře do koupelen či prádelen?

Jakou úpravu by měly mít dveře do koupelen či prádelen?

Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​