Možná je dům tím nejcennějším majetkem, který máte. Jaké pozoruhodné nápady na jeho přestavbu a zvýšení hodnoty existují?

Ceny nemovitostí neustále rostou, a tak se pravděpodobně sama od sebe zvyšuje i hodnota vašeho domu. Ale stačí to? Dům navíc přirozeně stárne… Pravdou je, že existuje řada faktorů, které určují skutečnou hodnotu domu. Ale vy sami můžete udělat spoustu různých vylepšení a oprav během té dlouhé cesty při zvyšování hodnoty domu v průběhu času. Ať už jej chcete prodat za vyšší cenu, nebo jednoduše vytvořit kapitál, zde jsou užitečné tipy pro renovace, které můžete snadno uvést do praxe.

Investujte do další koupelny

Jedním ze způsobů, jak získat zpět větší investice do svého domova, je přidání další koupelny. S druhou koupelnou cena vašeho domu rozhodně poroste i bez ohledu na to, jak dlouho ještě dům bude vaším majetkem. Problém ovšem může nastat, kde vlastně najít pro novou koupelnu místo. Zkuste prozkoumat všechny místnosti v domě, které jsou málo využívané, a to včetně skříní či technických prostor, protože tam se dá najít velké množství vhodného místa.

Zahrňte inteligentní technologie

Anketa: Chtěli byste mít inteligentní domácnost?
Celkem hlasů: 85

Inteligentní domy jsou na prvním místě v prodeji nemovitostí, protože vypadají pozoruhodně a velmi zpříjemňují pobyt. Ale to, že chcete, aby váš dům byl „chytrý“, rozhodně neznamená celkovou přestavbu. Stačí investovat do inteligentních technologií, jako jsou například systémy zvyšující bezpečnost, protože zejména ty mají na trhu obrovskou cenu. Ale i když inteligentních technologie nemusí nutně zvýšit hodnotu vašeho domova, určitě přitáhnou pozornost a zvýší jeho atraktivitu!

Přidejte venkovní obytný prostor

Mnoho lidí tráví svůj volný čas doma a zbudování venkovního obytného prostoru rozhodně zvýší hodnotu domu. Jednoduše udělejte svůj pozemek přitažlivější přidáním či přestavbou terasy na multifunkční venkovní prostor, a jakmile se rozhodnete pro prodej, váš dům přitáhne potenciální kupce docela snadno. Náklady na přidání venkovního obytného prostoru závisí na množství místa, které pro konstrukci máte, ale vždy je dobré přidat gril a malou venkovní kuchyň či servírovací pult.

Resetujte a opravujte

Malé změny přidávají největší hodnotu, protože domov chrání před vyblednutím a nudou, ke kterým v průběhu času dochází. Čas od času proto zresetujte svůj domov a přidejte do místností drama a barvu. Malé praskliny v omítce můžete překrýt nadčasovou tapetou, dům vyčistěte od případné plísně, opravte střechu a vyměnit dřevo, které se zdá být hnijící… a skvěle udržíte perfektní vzhled. Potenciální kupující vždy hledají známky běžné údržby, a tak musí být váš dům na pohled „ve formě“.

Existuje mnoho možností úprav a renovací, které můžete začlenit, a přidat díky nim svému domu tržní hodnotu. Ale stačí se zaměřit na malé změny, a váš domov se ihned stane přitažlivý pro potenciální kupce!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT