Mšice dokáží ohrozit úrodu na celé zahradě. Jak na ně s chemií i bez chemie?

Mšice patří k nejčastějším škůdcům, se kterými se na vašich zahradách můžete setkat. Napadají rostliny okrasné a užitkové a dokáží ohrozit i celou vaší úrodu. A i když už se na první pohled zdá, že jsou pryč, snadno se rozmnoží a zaútočí znovu.

Nemilosrdní škůdci

Mšice bohužel napadají téměř všechny pěstované kulturní rostliny, ať už se jedná o dřeviny, zeleninu či rostliny. Mšice sáním deformují listy, ty ztrácejí na síle a u rostlin se růst zpomaluje, až se zcela zastaví. Ve střední Evropě žije na 850 druhů mšic, u nás se však nejčastěji potýkáme se mšicí zelnou, mšicí řešetlákovou, chmelovou atd. Pozor také na to, že mšice mohou mít barvu zelenou, ale také černou.

zdroj: pixabay

Zasáhněte včas

Drobných mšic na spodní straně listů si bohužel často nevšimneme. Jakmile však škůdce objevíte, je potřeba zasáhnout. Mšice se totiž rychle množí a střídají svého hostitele. Brzy se tak rozšíří do všech koutů vaší zahrady a dostat se dokonce mohou i do domu na pokojové rostliny. Mšicí na rostlinách si všimnete díky uvadajícím a zohýbaným listům či díky přítomnosti mravenců.

Prevence

V ideálním případě je vhodné vést zahradu tak, aby na ní bylo dostatek úkrytů pro slunéčka, škvory, pestřenky, zlatoočky a ptáky, kteří si na mšicích pochutnávají. Dbejte také na dobrou kondici rostlin, které budou k napadení škůdců méně náchylné.

Přírodní pomoc

Jakmile rostlinu napadenou mšicemi objevíte a můžete ji celou zlikvidovat, udělejte to, ale neházejte ji na kompost, kde se budou mšice dále šířit, ideální je ji spálit.

zdroj: piqsels

Zvolit můžete přírodní pomoc a vsadit například na postřiky z vratiče. Pomoci vám může vysazení rostlin, jako je pažitka, heřmánek, afrikán, tymián, máta či bazalka, které tyto škůdce odpuzují. Vhodné jsou také postřiky na bázi olejů, které mšicím zalepí dýchací otvory a neměly by nijak ohrozit zdraví a životní prostředí mšicích nepřátel. Vyzkoušet můžete také postřik z tabáku, kopřiv, pelyňku, rozdrceného česneku, kapradí či skořice a hřebíčku.

Nepřehlédněte: Okurková plíseň řádí. Jak na prevenci a léčbu, abyste nepřišli o úrodu.

Chemický postřik

Chemický postřik je druhou variantou, pozor však na to, že chemické postřiky bývají velice agresivní. Jejich účinnost je však opravdu kvalitní.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu