Olizování a žvýkání hraček, bot a dalších předmětů je pro psy stejně přirozené jako vrtění ocasem, ale pokud jste si všimli, že si váš pes olizuje nebo žvýká tlapky, může vás toto chování znepokojovat. Obecně platí, že olizování tlapek je normální samočisticí chování psů. Pokud však pozorujete stupňující se chování, od olizování až po žvýkání, možná je čas na návštěvu veterináře.
Možné příčiny problému
Psí kůže může mít mnoho stejných problémů jako lidská. Pokud se vyskytnou na tlapkách, mohou tyto potíže podněcovat psa k olizování a žvýkání, aby zmírnil svědění nebo bolest. Nejpravděpodobnější příčinou olizování a žvýkání tlapek psů je alergické onemocnění. Roli však mohou hrát i další faktory, včetně infekcí, zranění a stresu.
Alergie
Alergická dermatitida je u psů komplexní onemocnění, žádní dva psi trpící alergií se nebudou chovat stejně. Příčinou alergie může být celá řada běžných věcí, od blech přes sezónní změny až po prach.
Alergická reakce, která se často projevuje jako dermatitida, může být způsobena též potravinami. Nejčastějšími spouštěči jsou mléčné výrobky, hovězí maso, kuřecí maso a pšenice.
Když má váš pes alergickou reakci, jeho imunitní systém začne pracovat na plné obrátky a výsledkem je červená, bolestivá, svědivá a zanícená kůže.
Puchýře
Puchýře na polštářcích tlapek mohou být bolestivé a zánětlivé. Hlavní příčinou vzniku puchýřů na tlapce je, když se pes při chůzi otře o něco drsného. Puchýře mohou vzniknout také v důsledku popálení polštářků tlapek, pokud váš pes chodí v létě po horkém asfaltu.
Cysty
Cysty vznikají, když se pod povrchem kůže zachytí přirozené tělesné látky vašeho psa, jako je pot, kožní buňky a chlupy. Většina cyst je nezhoubná, ale nikdy byste se je neměli pokoušet sami odstraňovat nebo praskat. Cokoli, u čeho máte podezření, že se jedná o cystu, ukažte veterináři, který zhodnotí, zda je vhodné odstranění.
Kousnutí hmyzem
Všichni víme, jak může být nepříjemné kousnutí či štípnutí hmyzem. Psi jsou na tom podobně, vosy či včely jim mohou způsobit nepříjemné problémy, které řeší olizováním či žvýkáním svých tlapek.
Lupy
Zatímco lidé mají lupy pouze na hlavě, u psů se mohou objevit po celém těle, tedy i na tlapkách. Výskyt lupů u psů přitom často souvisí s alergiemi.
Poraněná tlapka
Váš psí přítel nedokáže říct, zda je zraněný, to znamená, že se snaží problém vyřešit sám. Opět platí, že olizování a žvýkání může být způsob, jakým se pokouší zmírnit případnou bolest nebo odstranit inkriminovaný předmět. Zde jsou některá nejčastější zranění tlapek.
- Předměty v tlapkách – stejně jako vám může při procházce uvíznout něco v botě, může se totéž stát i psím tlapkám. V těsných štěrbinách může uvíznout spousta věcí, od větviček a kamínků až po trny a sklo, což může vést k bolesti a podráždění.
- Přerostlé drápy – psí nehty sice nevypadají úplně jako lidské, ale i tak mohou být přerostlé. Dlouhé drápy se mohou kroutit a zarůstat do tlapky, což způsobuje bolest a vede k problémům, jako jsou infekce a deformace.
- Poranění drápů – u neošetřeného ulomeného drápu může dojít k infekci.
- Popálení ledem – váš pes možná rád dovádí ve sněhu, ale chladné počasí může pro nechráněné tlapky představovat problém. Mezi nejčastější patří omrzliny, pořezání a popraskání kůže, dále podráždění od přípravků proti námraze a uvíznutí soli nebo štěrku mezi polštářky.
Parazité nebo infekce
Blechy jsou asi nejznámějšími parazity mezi psy a kočkami, ale existují i další malé potvůrky, které mohou způsobit spoušť na kůži a srsti vašeho miláčka. Pes si může olizovat a žvýkat tlapky, aby zmírnil svědění nebo bolestivost.
- Bakteriální a kvasinkové infekce – k bakteriální infekci může vést řada typů bakterií, zatímco kvasinkové infekce zahrnují specifický druh plísně.
- Pásový opar – tato infekce se může vyskytovat na kůži i uvnitř těla. Na kůži se vyskytují kruhové červené léze, které mohou vyvolat příznaky, jako je svědění a nepohodlí.
- Klíšťata – váš pes si užíval v lese nebo dlouhé trávě a přinesl si domů nevítaného hosta. Tento drobný hmyz se zakousne do kůže psa, což vede ke svědění. Bohužel i na psy klíšťata po přisátí mohou přenést řadu nemocí.
- Roztoči – tito malí tvorové se snadno přenášejí mezi různými psy a samičky roztočů se následně zavrtávají do jejich kůže a kladou vajíčka. Hlavním příznakem napadení roztoči je svědění, ale mohou se objevit i malé hrbolky.
Bolest svalů či kloubů
Když nás bolí klouby nebo svaly, může tření dané oblasti přinést dočasnou úlevu. Psi nejsou schopni se masírovat stejným způsobem, místo toho se mohou snažit olizovat a žvýkat tlapky. Stáří a artritida mohou způsobit, že jsou náchylní k bolestivosti a ztuhlosti kloubů.
Mohou také pociťovat bolest v tlapkách, i když skutečná příčina bolesti se může vyskytovat jinde v těle. Například problémy se zády se u lidí mohou projevovat jako bolest kolen, a to díky nerovnováze, která způsobuje kompenzaci jiných částí těla. Totéž se může stát i psům.
Problémy s chováním
Někdy si váš pes může olizovat nebo žvýkat tlapky kvůli problémům s chováním nebo emocionálním problémům.
- Nuda – zůstáváte v deštivém dni zavřeni doma? Někteří pejsci se rychle začnou nudit, pokud nejsou duševně nebo fyzicky zaměstnáni, a mohou žvýkat věci i sami sebe jako formu stimulace.
- Úzkost – psi mohou být stresováni nesčetnými faktory, od hlasitých zvuků a odloučení od majitele až po nové prostředí a lidi. Aby se psi rozptýlili nebo uklidnili, mohou si žvýkat tlapky a srst.
- Stres – podobně jako v případě úzkosti si pes ve stresu může olizovat nebo žvýkat tlapky, aby se uklidnil.
Jak zabránit psům v olizování a žvýkání tlapek
Pokud jste vyloučili jakékoli závažné zdravotní potíže, můžete vyzkoušet i jiná řešení. Jestliže alergie způsobuje psovi přetrvávající svědění, může veterinář předepsat injekce nebo steroidy, které pomohou zmírnit příznaky. Při méně závažných plísňových nebo bakteriálních infekcích mohou pomoci při léčbě postiženého místa léky ve spreji.
Někteří lidé používají s oblibou jablečný ocet, který má antimikrobiální a antimykotické vlastnosti. Před jeho použitím na kůži psa se vždy poraďte s veterinářem a požádejte ho o pokyny k aplikaci, jako je například poměr ředění. Ocet by se též neměl nikdy používat na otevřené rány nebo odřeniny.
Důležitá je také celoroční správná hygiena. Najděte šampon, který nevysušuje, a pomůže tak udržet kožní bariéru vašeho psa zdravou a vyváženou. Abyste pomohli udržet tlapky svého psa v perfektním stavu a předešli problémům, jako jsou popáleniny, puchýře nebo zranění, můžete mu na procházky pořídit botičky.
Zdroj: msdvetmanual.com, pdsa.org.uk, betterpet.com