Muškáty – nejoblíbenější balkonová rostlina. Víte, odkud se vzalo její jméno či že jsou jedlé?

Muškáty nebo přesněji pelargonie svými pestrobarevnými květy zdobí mnoho našich balkonů a oken. Jejich výhodou je, že se dají snadno pěstovat v truhlíku, květináči i závěsném koši a bohatě kvetou po celé léto až do podzimu. Co o těchto oblíbených rostlinách vlastně víme?

Jihoafrický původ a jméno podle čápa

Pelargonie původně pocházejí z Jižní Afriky, kde i v dnešní době stále roste více než dvě stě padesát volně rostoucích druhů této rostliny. Do Evropy se první pelargonie dostaly až v průběhu sedmnáctého století, kdy byly dovezeny z kolonií na královské dvory do botanických zahrad. Název pelargonie byl poprvé použit na začátku osmnáctého století. Odvozen byl od řeckého slova pelargó, které znamená čáp. Důvodem byla podobnost tvaru jejich semeníku s čapím zobákem.

zdroj: pixabay.com

Pelargonie jako symbol i součást kuchyně

Některé evropské země považují pelargonie za nedílnou součást své kultury a symbol. Švýcaři si tuto krásně kvetoucí rostlinu dokonce zvolili za svou národní květinu. Listy a květy muškátů vonných jsou jedlé. Zdobí se tak jimi různé masové pokrmy, saláty a samozřejmě též dezerty, kterým dodávají nejen krásu, ale také nádherné aroma. Pěstují se dokonce i speciální odrůdy s citronovým či mátovým aroma, které se používají zejména do nápojů.

Pelargonie jako lék i repelent

Muškáty nejsou jen krásnou dekorací, ale některé mají také léčivé účinky. Kořeny pelargonie z oblasti okolo Kapského města domorodí obyvatelé Jihoafrické republiky dodnes používají k léčbě onemocnění dýchacích cest. Éterické oleje obsažené v některých druzích vonných pelargonií údajně také pomáhají zmírňovat deprese a stres.

zdroj: pixabay.com

Jiné pelargonie mohou díky éterickým olejům obsaženým v jejich listech účinně zahánět nepříjemný hmyz, především komáry. Nejlepšími odpuzovači hmyzu jsou muškáty s citronovou a pomerančovou vůní.

Krásná a nenáročná rostlina

Většina lidí zná červeně či bíle kvetoucí pelargonie. Muškáty se ale vyskytují v mnoha rozmanitých barvách s různě tvarovanými listy a květy, v různých velikostech i formách. Nekvetou pouze v červené a bílé barvě, ale také v mnoha dalších odstínech, jako je růžová, fialová, lila, meruňková, oranžová a žlutá, a také v široké škále dvoubarevných variant. Jejich výhodou je také to, že se snadno udržují a jsou odolné. Jsou tak ideální i pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí trávit péčí o rostliny mnoho času.

Zdroj: lovethegarden.com, southernliving.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu