Nábytek na terasu či zahradu: Jakému materiálu dát přednost a proč?

Při výběru zahradního nábytku či nábytku na terasu musíte brát v potaz, že se jedná o nábytek, který bude odolávat všem vnějším vlivům. Vhodné kousky proto představuje nábytek odolný a praktický. Z jakých materiálů máte na výběr, a který je pro vaše potřeby tím nejvhodnějším?

Zahrada a terasa

Při výběru pohodlného zahradního nábytku to budete mít o něco složitější. Přeci jen na zahradě je nábytek umístěn bez zakrytí a působí na něj sluneční paprsky, déšť i změny teplot. Terasy však bývají zpravidla zastřešené a blízko domu. Na nich si můžete dovolit mít i polstrované polštáře na křesla či pohodlnou sedací soupravu. Ze zahrady byste totiž látkové polštáře museli stále uklízet.

zdroj: pigsels

Roli hraje materiál

Svou roli při výběru zahradního nábytku či nábytku na terasu hraje hlavně materiál, který byste měli vybírat nejen podle toho, jak se vám líbí, ale také na základě toho, kam nábytek umístíte. Oblíbeným je samozřejmě dřevo, jehož výhodou je kvalita i poměrně dobrá odolnost. Tomu odpovídá i vyšší pořizovací cena. Na zahradě by měl být nábytek umístěn na suché podložce, ne na vlhkém podkladu. Na zimu je navíc dřevěný nábytek nutné umístit do vnitřních prostor. Velmi oblíbený je například exotický teak, jehož pořizovací cena je vyšší, ale je dobře odolný proti horku, zimě i vlhkosti.

Čtěte také: Jakou podlahu zvolit na balkon či terasu? Na výběr máte z mnoha možností.

Umělý ratan

Ratanový nábytek je opravdu krásný, ale velmi choulostivý vůči vlhku a slunečním paprskům. Líbí-li se vám ratan, zkuste na své terase či zahradě vsadit na ratan umělý. Dnes si můžete vybírat z nejrůznějších designů, ale také kvality, co se týká umělého ratanu. Vhodná je například kombinace umělého ratanu s hliníkovou konstrukcí.

zdroj: pigsels

Praktický kov či plast

Další možností je pro vás nábytek kovový, který je lehký, snadno se přenáší, působí moderně a hodí se takřka ke všemu. Na výběr máte totiž z řady designů nábytku i barev. Dlouhou životnost přináší například hliník či ocel. Pokud je nábytek kvalitně natřen, není náchylný ani ke korozi. Jedinou nevýhodou může být to, že kov chladí, proto je vhodné na židle či křesla umístit sedáky či deky.

Svobodná maminka upravila zahradu k dokonalosti téměř zadarmo.

Velmi oblíbeným se stává také nábytek plastový, který se snadno udržuje. Nutné je však vybírat kvalitní kousky nábytku, které budou odolné i proti vyblednutí. Dnes se plastový nábytek kombinuje i s hliníkem či ocelí, což zvyšuje jeho kvalitu i designovou hodnotu.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu