Nakrmte svou zahradu zcela zdarma. Jak si doma snadno vytvoříte kvalitní kompost?

Kompostování je velice levný způsob, jak proměnit domácí odpad v organickou hmotu, kterou můžete pohnojit vaši zahrádku. Kompost je totiž velice bohatý na živiny, a navíc je v přírodní formě. Nebudete tedy zatěžovat zeleninu nebo květinu umělými hnojivy. Kompostování je i skvělý způsob recyklace odpadu, který by jinak skončil na skládce.

Začněte nákupem vhodné nádoby

Zásobníky na kompost mají v našich podmínkách různé velikosti a různé tvary. Jejich pořizovací cena se pohybuje od několika stovek za plechovou nádobu, až po velké plastové kompostéry, za které utratíte i pár tisíc. Plastové nádoby mají obvykle na přední straně dveře, kterými byste měli vytahovat zralý kompost bez narušení biologických procesů v hromadě. Obvyklá velikost se pohybuje kolem 220 až 350 litrů, což by vám mělo bohatě stačit.

plastová nádoba na kompost (Fotka od Denis MOREAU z Pixabay)

Kam kompostér umístit?

Váš nový kompostér byste měli ideálně umístit na vyvýšené místo s dobrým odvodňováním a nejlépe by měla nádoba stát na holé půdě. Tím pádem budou mít k hmotě přístup všichni červi, kteří podpoří proces kompostování. Pokud to jinak není možné, dejte kompostér na beton nebo jiný pevný povrch. Rozhodně jej nikdy nepodkládejte prkny, protože ta časem shnijí. Nezapomeňte i na to, že kompost potřebujete udržet v teple, aby se dobře a rychle rozkládal.

Jak podpořit proces rozkladu?

Abyste urychlili proces rozkladu, můžete veškerý biologický odpad rozdělit na menší kousky. Zejména dřevité stonky se vcelku budou rozkládat velice dlouho. Sekání a rozmělňování trávy je také velice dobré pro podpoření tlení, protože tráva začíná hnít hodně rychle. Kvalitní kompost by měl ale obsahovat od každého něco. Proto se nebojte kompostovat i zbytky zeleniny, ovoce nebo drcené vaječné skořápky. Ty jsou navíc skvělé pro odhánění slimáků a hlemýžďů.

kompost (zdroj foto: Fotka od Ben Kerckx z Pixabay)

Do kompostu ale nikdy nepřidávejte zbytky masa nebo vařeného jídla. Přitahují totiž krysy, takže by se ve vašem organickém hnojivu mohl objevit i nezvaný návštěvník. Vyhněte se i biologicky nerozložitelným materiálům, například plastům.

Autor: Bára Králová
Tagy: ,
zavřít reklamu