Námořnický styl aneb stylová plavba na pevnině

Přidat na Seznam.cz

Vnímání krásy je věc velmi individuální, ale bez ohledu na to, námořnický styl se stále těší velké oblibě. Pokud na něj vsadíte při zařizování interiéru, chybu rozhodně neuděláte. Nic nenasvědčuje tomu, že by se na módním nebi objevila jiná stálice, než modro – (červeno) – bílá.

Typická kombinace bílé a modré je nadčasovou klasikou. Nadčasovost platí i pro přírodní materiály, se kterými tento styl pracuje. Vytvoříte-li vhodnou kombinaci a množství námořnických doplňků a pohrajete-li si s detaily, vznikne vám interiér, který vás bude bavit každý den!


Od podlahy

Námořnický styl může mít různé podoby. Bohužel se často stává, že se to s množstvím stylizovaných dekorací a přílišnou patinou přežene. Při navrhování tedy nezapomínejte na skutečné námořníky – ti by ocenili především fortel a funkčnost.

Základem je, stejně jako jinde, podlaha. K námořnickému stylu patří podlaha dřevěná nebo alespoň se vzhledem dřeva. Vyhněte se světlým krytinám, lepší jsou ty ze středních tónů, klidně s výrazným žíháním. Něco jako mahagonová podlaha zaoceánské jachty… A pokud je vám bližší dlažba, zvolte raději matné dlaždice bez dekoru, v zemitých odstínech, s výraznější strukturou.

Na přírodní vlně

Celý styl se nese v duchu rustikálnosti a lehké romantiky. Měl by takový být i nábytek. Sem tam lehce „oprýskaný“, surový, velmi pěkné jsou kousky z neošetřeného dřeva. Ty navíc vyjdou velmi příznivě cenově a snadno si je upravíte.

Jestliže vám surové dřevo moc nesedí, druhou volbou je olejovaná povrchová úprava, není třeba držet se námořnické „drsnosti“. Naopak, do námořnického interiéru se hodí stylově jemnější nábytek na sezení, s lehce zvlněnými tvary a světlými potahy.

Modrá je prostě dobrá

Bez modré by námořnický styl asi moc námořnický nebyl. Použít lze ale různé odstíny modré. Tmavě modrá vyvolává dojem elegance a luxusu, světlejší tóny působí veseleji a opticky odlehčují. Dejte pozor na to, že příliš tmavě modrá vám prostor opticky zmenší, středně sytá modř zase působí chladně. Výborné je vyvážit odstíny modré doplňkovou barvou, zde nejlépe červenou. K modré se v kombinaci nejlépe hodí bílá, ale vhodné jsou i odstíny šedé.

Stylové doplňky

S interiérovými doplňky si můžete v tomto stylu skvěle „pohrát“. Symbolem stylu jsou pruhy. Pokud budete kombinovat různě široké pruhy, držte se stále stejného odstínu modré. Pruhy jsou krásné na textiliích, ale také například na roletách. Zajímavé je zvolit místo obrazu kormidlo či záchranný kruh, také se hodí maketa lodě. S těmito doplňky ale pracujte velmi opatrně, stejně jako se stylizovanými potisky na textilie, snadno se stane, že místo námořnictva budete mít doma cirkus!

Autor: Vlastimil V.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.