Trpíte vy nebo někdo z vaší rodiny celoroční či sezónní alergií? Pravidelný úklid domácnosti je důležitou součástí plánu zvládání alergií. Na druhou stranu i samotný úklid, zvláště pokud nebyl delší dobu prováděn, může vyvolat nepříjemné příznaky alergie, protože se rozvíří prach a další alergeny. Jak alergeny z vašeho domova co nejlépe odstranit?
Úklidové nástroje
Správně vybrané úklidové přístroje a čisticí prostředky mohou výrazně pomoci se snížením výskytu alergií.
- Vysavač – jedním z nejúčinnějších a nejdůležitějších domácích pomocníků pro snížení výskytu alergenů je vysavač. Pokud nemáte vysavač s HEPA filtrem, použijte dvojitý sáček, abyste zachytili co nejvíce částic. Dobrým řešením je také bezsáčkový vysavač, který má uzavřenou čisticí část, která automaticky vyprazdňuje nádobu, nebo robotický systém současného vysávání a mopování.
- Čisticí utěrky a mopy z mikrovlákna – hadříky z mikrovlákna přitahují prach lépe než bavlněné nebo papírové utěrky. Vybírejte si nástroje s odnímatelnými hlavami, které lze prát v pračce. Mopy a čisticí utěrky před použitím lehce navlhčete, aby přitahovaly co nejvíce prachu.
- Jednorázové utěrky – další možností jsou jednorázové syntetické utěrky, které přitahují prach a vytvářejí statickou elektřinu, která prach udrží, dokud je nevyhodíte do koše.
- Prací prostředky – vybírejte si prací prostředky a přípravky na odstraňování skvrn, které neobsahují barviva a nejsou parfémované.
Čisticí prostředky
Některé čisticí prostředky mohou být skutečně dráždivé a způsobovat stejné příznaky jako alergeny. Vybírejte si proto prostředky, které obsahují co nejméně chemických látek.
Podle výzkumů je zvláště důležité omezit expozici výrobkům, které obsahují čpavek, D-limonen, formaldehyd, chlornan sodný a laurylsíran sodný.
Hledejte též čisticí prostředky bez vůně a naučte se využívat sílu přírodní čisticích prostředků, jako je destilovaný bílý ocet, jedlá soda a citronová šťáva.
Dalším způsobem, jak účinně čistit a dezinfikovat pevné i měkké povrchy v domácnosti bez použití chemikálií, jsou parní čističe.
Ložnice
Vzhledem k tomu, že v ložnicích trávíme mnoho hodin obklopeni spoustou měkkých povrchů, které „chytají“ prach, je nezbytné místnost důkladně a pravidelně uklízet.
Povlečení a prostěradla je třeba prát alespoň jednou týdně. Pokud trpíte alergií, nikdy nevěšte ložní prádlo venku, aby uschlo, mohly by se do něj dostat pyly. Vhodné je zvolit pratelné přikrývky a polštáře a matrace zabalit do obalů odolných proti roztočům.
Ložnici čistěte každý týden, začněte u stropu a pokračujte směrem dolů. Nejprve odstraňte prach ze stropních ventilátorů a svítidel, pokračujte žaluziemi a nábytkem.
Vyluxujte čalouněný nábytek a podlahu, nezapomeňte na prostor pod postelí. Abyste dosáhli co nejmenšího množství alergenů, odstraňte z místnosti celoplošné koberce a dejte přednost dřevěné podlaze nebo dlažbě a menším koberečkům.
Dveře skříní nechte zavřené, abyste omezili přenos alergenů z oblečení. K ukládání nepoužívaných věcí používejte zakryté plastové koše, které lze snadno vyčistit.
Koupelna
Nejnebezpečnějšími alergeny v koupelnách jsou plísně a houby. Chcete-li odstranit nánosy plísní, připravte si roztok ze tří dílů vody a jednoho dílu bělidla.
V gumových rukavicích a při dobrém větrání postižená místa vydrhněte kartáčkem. V případě těsných rohů napusťte roztokem papírové ručníky a následně je přiložte na plíseň. Nechte je na místě deset až patnáct minut působit.
Abyste zabránili dalšímu růstu plísní, instalujte a používejte při koupání nebo sprchování odsávací ventilátor. Po každém použití vanu nebo sprchový kout vysušte. Koupelnové předložky a sprchové závěsy často perte, abyste zabránili růstu plísní.
Obytné prostory
Stejně jako v ložnici začněte s úklidem v horní části místnosti, aby se prach a alergeny snášely dolů, kde je následně zachytí vlhký mop nebo vysavač. Pokud máte rostliny, pokryjte půdu dekorativními kameny, abyste zabránili vzniku plísní, které se mohou ve vlhké půdě množit.
Umělé rostliny by se měly každý týden oprašovat a pravidelně sprchovat, aby se odstranil prach. Místo používání chemických osvěžovačů vzduchu zvažte přírodní možnosti, jako jsou citrusové slupky a koření.
Kuchyně
Denně čistěte pracovní desku a dřez. Každý týden vyčistěte chladničku a vyhoďte plesnivé nebo prošlé potraviny. Otřete těsnění dveří, vyčistěte odkapávací misky a police v ledničce. Nejméně čtyřikrát ročně vyprázdněte a vyčistěte kuchyňské skříňky a zásuvky.
Tipy na závěr
- Pozor na vnitřní teplotu a vlhkost – roztoči a spory plísní mají rádi teplo a vlhkost.
- V místnostech využívejte čističky vzduchu.
- Odstraňte z obytných prostor nepořádek a lapače prachu.
- Nikde v domácnosti nedovolte kouřit.
- Pozor na chlupaté domácí mazlíčky – psi žijící v interiéru pravidelně koupejte a každý týden vyperte jejich pelíšek.
Zdroj: familyallergy.com, familyhandyman.com, merrymaids.com, ehrs.upenn.edu