Navraťte vašim stříbrným šperkům čistotu a lesk!

Stříbro patří již po staletí mezi nejoblíbenější drahé kovy a těžko byste i dnes našli někoho, kdo doma nemá alespoň „kousek“ stříbra. Je především oblíbeným materiálem, ze kterého se vyrábějí rozmanité šperky. Kromě nich se ale ze stříbra vyrábějí i další dekorace, například svícny či také příbory. Bohužel stříbro je poměrně náchylné na oxidaci, která vede k tomu, že postupně ztrácí svůj lesk a černá. K vyčištění stříbra můžete kromě nejrůznějších speciálních hadříků, vaty či roztoků, použít také mnoho jiných věcí.

Stříbro a zubní pasta

O tomto způsobu čistění šperků jste již jistě slyšeli. Představuje nejjednodušší způsob, jak stříbru vrátit ztracený lesk. Stačí na čistý hadřík či papírový ubrousek nanést trošku zubní pasty a tou pak přejíždět po náušnicích, prstenech či řetízcích. Na konec šperky opláchněte vodou a osušte.

Stříbro a alobal

Nedávno jsme psali o tom, jak je alobal v naší domácnosti užitečný nejen při vaření, ale také praní či žehlení. Další činností, při které ho oceníte, je i čistění stříbrných šperků. Stačí do alobalu zabalit misku, nejlépe keramickou nebo skleněnou. Do takto připravené misky následně nalijte trochu horké vody, do které přidejte buď trochu jedlé sody, nebo pracího prášku. Směs rozmíchejte a vložte do ní na několik minut stříbrné šperky. Po vyjmutí šperky opláchněte v čisté vodě a osušte.

Stříbro a kečup

K čistění stříbra lze poněkud překvapivě využít také některé potraviny, například kečup. Na papírovou utěrku či ubrousek stačí dát trochu kečupu a pomocí ubrousky následně kečupem přejíždět po stříbrném předmětu, který chcete vyčistit. Pokud jsou stříbrné předměty více znečištěné, naneste kečup pomocí starého zubního kartáčku. Po vyčistění stříbro opláchněte a osušte měkkým hadříkem.

Stříbro a banán

Kromě kečupu lze použít k čistění stříbra také slupku od banánu. Stačí banánovou slupku rozmixovat s mixéru s trochou vody do podoby pasty. Tuto pastu následně hadříkem či kartáčkem nanášejte na stříbrné šperky nebo jiné předměty, které chcete vyčistit, a několik minut po jejich povrchu třete. Posledním krokem je opět opláchnutí čistou vodou a osušení.  

Zdroj: tidychoice.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu