Nebojte se „zatočit“ s nudou na stěnách!

Mít bíle vymalovaný byt bylo po dlouhou dobu klasikou. Bílá nikoho neurazí, ale ani nezaujme a nenadchne. Nebojte se barev! Zkuste alespoň tu a tam nějakou barvu přidat nebo využít tapety, které se vrátily do módy. Chce to jen kreativitu a chuť do práce. A možná trochu inspirace, kterou vám přinášíme právě nyní.

Staňte se „malířem pokojů“

Už dlouho doma nemalujeme jen proto, abychom tam měli čisto. Výmalbou vyjadřujeme autentickou atmosféru interiéru a snažíme se mu tak dodat patřičnou náladu. Využití studených a teplých barev například pomůže prostor pocitově ochladit či zateplit. Díky barvám také můžete prostor opticky zvětšit nebo naopak zmenšit, snížit, rozšířit… musíte ale vědět, na co kterou barvu použít. A nemusíte mít barevnou celou zeď, stačí části, které vhodně doplní nábytek, obrazy či jiné bytové doplňky.

Tapety opět na scéně

Tapety se vrací do našich domovů vždy v několikaletých intervalech, a zrovna teď nastal opět jejich čas. Oproti 70. letem, kdy se tapetovaly všechny zdi a ve všech pokojích, dnes tapeta slouží jako dominantní prvek, který v pokoji ozdobí jen část místnosti. To samozřejmě úzce souvisí s výběrem, který je opravdu veliký a na trhu najdete nejrůznější tvary, barvy či motivy, od retro stylu až k vyloženě originálním vzorům.

Také obliba fototapet roste, jejich kvalita je nyní díky digitálnímu tisku vskutku dokonalá. V současné době se tapety vyrábějí z materiálu „vlies“, který nabízí úplně jednoduchou aplikaci tapet na zeď. Lepidlem se potře pouze stěna a tapety se přikládají suché. Tyto tapety navíc perfektně drží tvar i rozměr, překlenou i jemné trhliny v podkladu a hodí se i do vlhkých prostor.

Hladký základ nebo se strukturou?

Pokud máte zeď nepříliš kvalitní s trhlinami a prasklinami nebo potřebujete-li základ zpevnit, může vám pomoci jako základ pod výmalbu sklovláknitá tapeta. Jestliže jste naopak příznivci industriálního stylu a líbí se vám na stěnách stěrka nebo beton, můžete si zase pomoci například takzvanou strukturální barvou.

Vyloženě kreativní

S barvami na zdi si lze skvěle pohrát, můžete malovat obrázky či obrazce, a to pomocí šablon nebo i bez nich. Snadno se stane, že vás nějaký motiv na tapetě zaujme natolik, že ve vás vyvolá potřebu trochu jej dokreslit, oživit a podobně. Malůvky na stěně snadno doplníte i dalšími bytovými doplňky, třeba kresba stromu v dětském pokoji vypadá ještě lépe, pokud ji doplníte ptačí budkou sloužící jako polička. Nápadům se meze nekladou.

Využití tapet a barev na zeď je pěkné a originální, díky používaným materiálům jej lze poměrně snadno změnit, jen dejte pozor na dojem „přeplácanosti“, který může snadno vzniknout!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT