Nedovolení čichat, objímání či parfémy. Také děláte tyto věci a neuvědomujete si, že váš pes je nenávidí?

Věci, které vadí psům, se samozřejmě často liší od věcí, které vadí lidem. I ten nejspokojenější pes nesnáší některé věci, které děláme my lidé, a pokud je toleruje, je to jen proto, že nás má rád nebo nechce být dominantní. Samozřejmě ale platí, že žádní dva psi nejsou úplně stejní, takže to, co jeden pes nesnáší, se jinému může líbit. Níže uvedené věci ale většině psů vadí.

Přílišné objímání

Sociální média jsou plná snímků, na kterých lidé objímají psy. To, co nám na první pohled přijde roztomilé, ale pro psy není úplně příjemné. Mnoho psů nemá rádo objetí, zejména od cizích lidí. Umístění rukou kolem krku nebo těla může pes vnímat jako hrozbu. Většina psů jemné objetí od důvěryhodných lidí toleruje, ale to neznamená, že se jim skutečně líbí.

Lepší alternativou je nechat psa, aby se s vámi mazlil podle svých vlastních „podmínek“. Je důležité, abyste svého psa znali a rozuměli jeho limitům. Věnujte pozornost řeči jeho těla, která vám pomůže pochopit, jak se cítí, když ho objímáte. Pokud se odklání, odvrací oči, zívá, olizuje se, má ustaraný výraz nebo projevuje jiná smířlivá gesta, pravděpodobně je mu to nepříjemné.

Nenecháváte psa na procházkách očichávat a prozkoumávat okolí

Většina psů velmi ráda chodí na procházky, a to nejen kvůli pohybu. Procházka venku dává psovi možnost prozkoumat svět. Pes na rozdíl od člověka zkoumá svět především pomocí čichu. Spěchat s procházkou, aniž byste psovi umožnili zastavit se, očichat a označit to, co chce, tak není vhodné.

Když se nad tím zamyslíte, je to podobné, jako kdyby vás někdo táhl za ruku vaším oblíbeným obchodem, aniž by vám dovolil se zastavit a něco si prohlédnout. Až tedy budete příště venčit svého psa, dopřejte mu dostatek času na prozkoumání okolí.

Křik a přísné tresty

Nikdo nemá rád, když na něj někdo křičí nebo ho tvrdě trestá. Psi sice nerozumějí slovům, která říkáme, ale vycítí naše emoce, když to děláme. Pokud máte citlivého nebo bojácného psa, může se stát, že křik a přísné tresty ho rozruší nebo vyděsí. Křik a přísné tresty navíc obecně z dlouhodobého hlediska nepomáhají, pes časem znecitliví, což znamená, že si stejně dělá, co chce, a vy se jen opakujete.

Pozitivní posilování je obecně nejúčinnějším typem výcviku. Chcete-li napravit nežádoucí chování, můžete zkusit psa přesměrovat k preferovanému chování, místo abyste na něj křičeli nebo ho plácli.

Trénink „pusť to“ nebo „nech to být“ jsou skvělými způsoby, jak psovi zabránit, aby jedl nebo žvýkal něco, co by neměl. Můžete ho též naučit „pojď“ nebo „sleduj mě“, abyste upoutali jeho pozornost, když dělá něco, co nechcete.

Oblékání

Pokud jste svého psa nezvykali na nošení oblečení postupně nebo už jako štěně, je velká pravděpodobnost, že oblékání nesnáší. I když většina psů oblečky nebo kostýmy toleruje, rozhodně si je „neužívá“. Obecně psům méně vadí jednoduché kusy oblečení na tělo, ale nesnášejí nošení věcí na hlavě nebo na nohou. I když většina lidí psy obléká s vidinou ochrany před zimou, nepřehánějte to.

Pes v oblečku v náručí ženy.
zdroj: freepik.com

Silné vůně

Psí čich je mnohonásobně citlivější než ten náš. Obecně platí, že psi rádi nasávají všechny typy vůní a pachů. Silné vůně a chemické látky ale mohou psům vadit a dráždit je. Proto se vyhněte přímému postříkání psa čímkoli a rovněž nepoužívejte příliš velké množství parfému.

Pokud váš pes potřebuje aplikovat lékařský sprej, vyhněte se jeho obličeji, nebo ještě lépe nastříkejte lék na hadřík a aplikujte mu ho tímto způsobem. Pokud používáte vůně, laky na vlasy či osvěžovače vzduchu, dělejte to mimo dosah psa a ujistěte se, že výrobek není toxický.

Samota nebo ignorování

Psi jsou společenští tvorové, kteří obecně nesnášejí, když je někdo nechává o samotě. Některé psy uklidňuje přítomnost jiného psa, jiní chtějí lidskou společnost. V extrémních případech se někteří psi skutečně bojí zůstat sami a prožívají separační úzkost. Problémem je, že většina majitelů psů musí chodit do práce a zároveň chce mít i své koníčky či jet na dovolenou. Váš pes ale tomu všemu samozřejmě nerozumí. Jaké je tedy řešení?

Trávit se svým psem co nejvíce času, když jste doma. Udělejte si čas na to, abyste se se svým psem sblížili. Stanovte si denní režim, který mu poskytne dostatek pohybu i duševní stimulace. Pokud často cestujete, najděte si důvěryhodné hlídání, se kterým se váš pes cítí dobře. Pokud cestujete neustále, zvažte, zda je vůbec spravedlivé psa mít.

Nedostatek rutiny a pravidel

Každý pes potřebuje pravidla. Pokud váš pes „vyvádí“, je to pravděpodobně proto, že jste ho nenaučili pravidla. Výcvik je důležitou součástí zajištění struktury a organizace v životě psa. Rutina je důležitá, protože pes má jakési vnitřní hodiny. Proto se snažte vašeho mazlíčka krmit každý den ve stejnou dobu. Pokud je to možné, zaveďte také rutinní cvičení či pravidelné procházky.

Po několika dnech strukturovaných pravidel a rutiny si pravděpodobně všimnete, že je váš pes spokojenější. Díky rutině a pravidlům je psí svět předvídatelnější.

Nucení do nepříjemných situací

Většina z nás to zažila, váš pes „zabrzdí“ a odmítá někam jít nebo něco dělat. Možná je to vana. Často je to veterinář. Někdy je to auto, nebo dokonce určitá ulice. Může to být i určitá osoba nebo zvíře, kterému se váš pes chce vyhnout. Většinou to váš pes odmítá, protože má strach nebo fobii.

Když svého psa nutíte do pro něj děsivé situace, vystavujete ho stresu. Lepší metodou je psovi situaci ulehčit. Udržujte ho v bezpečné vzdálenosti a odměňujte ho za to, že zůstane klidný. Postupně zvyšujte vystavení psa „spouštěči“ a odměňujte ho za nereagování. Pokud se bojí veterináře, můžete podniknout kroky k tomu, aby si pes veterináře oblíbil.

Zdroj: treehugger.com, pethealthnetwork.com, timeforpaws.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu