Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak ze stěn odstranit tapety

Máte před sebou rekonstrukci svého domova a jednou z věcí, do které se musíte pustit, je odstranění starých tapet ze stěn, protože je chcete nahradit novou výmalbou? Mezi námi se najde spousta těch, co si tapety na stěnách nechají, pokud nevypadají opravdu nevzhledně, aby se vyhnuli problémům s jejich odstraněním. Pokud však budete postupovat podle našeho návodu, zvládnete to hravě a bez potíží.

Někdy je právě tapeta tím, co dokáže hravě vykouzlit útulný domov. Pokud je však tapeta stará, nevkusná a už má svá nejlepší léta za sebou, je na čase ji odstranit. Možná si říkáte, že to bude určitě na dlouho. Inu, s naším návodem může být její odstranění mnohem jednodušší.

Co byste měli vědět dříve, než začnete

Ať už děláte cokoliv, vždy myslete na svoji bezpečnost. Při odstraňování tapet budete kolem sebe mít spoustu mokrých, minimálně hodně vlhkých součástí, na kterých byste mohli velmi snadno uklouznout. Nemluvě o tom, že by bylo ideální vytáhnout ze zásuvek elektrospotřebiče, které se nachází v blízkosti tapet, kde bude vlhko.

Také byste se měli obrnit dostatkem trpělivosti. Sundat tapety není nemožné, na druhou stranu – nějakou chvíli to zabere. Vaše podlaha bude plná lepkavého nepořádku (i proto podlahy přikryjte), který bude třeba uklidit. Pokud však máte trpělivost, ale i trochu zručnosti, nebudete mít problém.

Jak na odstranění okraje tapety

Odstranění okrajů tapet není ničím příjemným – obzvlášť ve chvílích, kdy musíte kolem okrajů tapet u stropů balancovat na štaflích. Nejprve zkuste, jak moc je tapeta v krajích přilepena za pomoci zaobleného nožíku – dávejte pozor na to, abyste nůž nepíchli až do sádrokartonu, máte-li jej doma. Pokud lze tapetu snadno odlepit, máte štěstí. Pokud tapetu nelze odstranit, budete muset použít přípravek, který lepidlo změkčí. Provádějte to tak, že tapetu vždy odlepíte po malých kouscích a přidáte změkčovadlo. K okrajům nastříkejte vodu nebo odstraňovač (můžete navlhčit i houbou), nechte několik minut působit a poté zkuste odstranit za pomoci nože a škrabky.

Pokud lepidlo stále dobře drží, přidejte další vrstvu vody či změkčovadla. Nebuďte překvapeni, když při odstraňování tapety zůstane nějaké lepidlo i na stěnách.

Jak odstranit lepidlo z tapet

Pokud jste ze stěn odstranili všechen papír z tapety, budou stěny s velkou pravděpodobností ulepené. Úplně nejjednodušším způsobem, jak stěny vyčistit, je použít horkou mýdlovou vodu (můžete zkusit přidat přípravek na mytí nádobí) ve spojení s hadříkem či houbou. Stěny takto normálně umyjte. Nikdy rovnou nemalujte, je možné, že by lepidlo prostupovalo pod barvou, což by nevypadalo nijak hezky. Stěny nechte důkladně proschnout.

Postavte si vlastní dům svépomocí a ušetřete.

Jak na odstranění opravdu starých tapet

I tapety staré několik desítek let lze odstranit výše popsanou metodou. Jen budete muset do jejich odstraňování vložit mnohem více úsilí. To, jak snadno nebo těžce půjde tapeta odstranit, také závisí na tom, zda ji nainstaloval odborník nebo laik. I tak si ale na odstranění připravte spoustu trpělivosti a počítejte s tím, že odstranění starých tapet vám bude trvat o něco déle než odstranění tapet, které byly na stěnách pár let.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu