Čerstvé bylinky dodají nejrůznějším pokrmům zcela jinou chuť i vůni než bylinky sušené. I to je jedním z důvodů, proč obliba pěstování bylinek doma na parapetu či na balkoně v posledních letech tolik roste. V neposlední řadě jsou i krásnou dekorací, která dodá vašemu domovu příjemnou atmosféru. Dnes se nebudeme zaměřovat na to, jaké bylinky jsou k pěstování v domácích podmínkách nejvhodnější, ale zaměříme se na několik praktických rad, které se vyplatí při jejich pěstování znát.
Začněte nejprve „v malém“ a vyberte si bylinky, které rádi jíte
Jestliže s pěstováním bylinek začínáte nebo máte k dispozici jen velmi omezený prostor, začněte nejprve pouze se dvěma až třemi bylinkami. Vyberte si takové, o kterých víte, že jsou nenáročné a zároveň se velmi často při vaření používají. Bazalka, rozmarýn, oregano, tymián, petržel, pažitka či máta patří k těm nejdoporučovanějším. Když budete pěstovat bylinky, které používáte téměř každý den, budete zároveň mnohem více motivováni k tomu se o ně náležitě starat.
Vyberte pro bylinky správné místo
V klasických sídlištích to někdy není zcela jednoduché, ale vždy se snažte o to, aby vaše bylinky měly co nejvíce přirozeného světla. Umístěte je na slunné místo u okna nebo balkon tak, aby měly alespoň šest hodin slunečního svitu denně. Nejlepší volbou jsou z toho důvodu okna orientovaná na jih či jihozápad. Nemusíte se ale bát ani v případě, že máte okna pouze na západ či na východ, bylinky porostou i tam.
Nedávejte vedle sebe bylinky, které se nemají rády
Především v začátcích neexperimentuje a nesázejte rozmanité bylinky společně do jednoho květináče. Na pohled to sice může vypadat zajímavě, ale každá bylinka má své určité potřeby. Například petržel či máta mají raději vlhčí půdu, když je dáte do květináče se suchomilnými bylinkami typu rozmarýn či tymián, problém je na světě.
Dejte bylinkám dostatek prostoru k růstu a nepřelévejte je
Malé květináče mohou sice vypadat roztomile, ale bylinkám se v nich nebude dařit. Pro jednu bylinku vyberte vždy květináč o průměru alespoň osm centimetrů. Další častou chybou je přílišné zalévání bylinek. První signálem toho, že zaléváte příliš mnoho, může být paradoxně žloutnutí listů. Při zalévání si dejte též pozor, abyste nezalévali listy bylinek, můžete tak podpořit vznik plísně. Pokud bylinku přelijete a přebytečná voda následně vyteče do misky, misku hned vylijte. Nenechávejte bylinky zbytečně stát ve vodě.
Chraňte bylinky před škůdci
Bylinky stejně jako jakékoli jiné rostliny mohou snadno napadnout nejrůznější hmyzí škůdci. Bylinky se proto vyplatí pravidelně kontrolovat a v případě, že na některé objevíte škůdce, okamžitě ji izolujte od ostatních. Poté rozhodněte, zda se škůdce pokusíte rozmanitými prostředky zlikvidovat, nebo zda raději bylinku vyhodíte a nahradíte jinou. Nezapomeňte, že bylinky pěstuje proto, že je budete konzumovat, používání nejrůznějších insekticidů se tedy vyplatí důkladně zvážit.
Zdroj: flowerpower.com.au, thespruce.com