Nenávidíte žehlení? Pomačkané oblečení lze „vyžehlit“ i bez žehličky

Jste ve spěchu, za pár minut musíte odejít z domova a najednou jste zjistili, že oblečení, které jste si na sebe chtěli vzít, hyzdí nevzhledné záhyby? Není nutné ztrácet čas vytahováním žehlicího prkna a žehličky, existují totiž u jiné způsoby, jak sklady na šatech, košili či tričku během chvilky narovnat. Tyto triky můžete použít také k vylepšení vzhledu oblečení, které už jste na sobě například jednou měli, ale nošením se trochu pomačkalo.

Fén nebo žehlička na vlasy

Se záhyby na oblíbené halence vám může ráno velmi pomoci fén. Položte oblečení na rovnou plochu a fénem na vlasy na něj několik minut foukejte horký vzduch. Fén držte několik centimetrů nad látkou a použijte ho na obě dvě strany oblečení. Pokud chcete, můžete oblečení před použitím fénu postříkat malým množstvím vody. Žehlička na vlasy funguje velmi dobře zejména na místech, jako jsou límce, manžety či rukávy. Pouze je nutné dávat pozor na nastavení teploty a přítlak, který používáte, jinak byste si mohli oděv poškodit.

Vyrobte si žehličku z hrnce

Zajímavý způsob, který se hodí například během dovolené v chatičce v kempu. Máte kovové hrnce?  Vytvořte si z nich provizorní žehličku. Uvařte v hrnci vodu, jakmile dosáhne varu, vodu vylijte. Dno hrnce následně použijete jako žehličku, abyste vyhladili záhyby na oblečení. Samozřejmě se nejdříve ujistěte, že je dno hrnce čisté.

Vlhký ručník nebo ocet ve spreji

Velmi jednoduchý, ale účinný trik, na který potřebujete jen vlhký ručník. Stačí ho položit na rovné ploše přes zmačkané oblečení. Poté ručník rukama přitlačte a vyhlaďte záhyby. Následně oblečení pověste na vzduchu, aby uschlo. Po pomačkání nebude ani stopy. Dalším velmi snadný způsob, jak oblečení vrátit jeho eleganci, představuje ocet. Pomačkaný oděv postříkejte směsí jednoho dílu bílého octa a tří dílů vody. Následně jej nechte uschnout na vzduchu.

Odstraňování párou ve sprše či při vaření čaje

Tento způsob je velmi užitečný především na cestách. Pomačkaný kus oblečení rovnoměrně pověste v koupelně, zapněte sprchu a nastavte ji na horkou vodu. Zavřete dveře, abyste vytvořili efekt sauny. Přibližně za 10 minut zkontrolujte, zda záhyby mizí. Úplné odstranění ale může někdy trvat i déle. Pomačkanému oblečení pomůže i napařování pomocí konvice, například když si vaříte vodu na čaj či kávu. Stačí oblečení podržet přibližně metr od páry.

„Odmačkání“ oblečení v sušičce

Skvěle jde žehlička nahradit sušičkou. Stačí pomačkané kousky oblečení lehce navlhčit a společně s několika kostkami ledu vhodit do sušičky. Když se led rozpustí, uvolní páru, která pomůže vašim oděvům zbavit se pomačkání. Stačí několik minut a oblečení bude jako nové.

Zdroj: familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu