Nenechte sluníčko přehřívat váš interiér, schovejte se pod látku!

Teplo je energie, a jakmile se vám dostane do bytu, jen těžko se jí zbavíte. Už u návrhu nového domu či při rekonstrukci je důležité způsob zastínění pečlivě naplánovat, horká léta nás budou provázet i do budoucna!

Vnitřní rolety nebo žaluzie sice udělají stín, zároveň ale působí jako topení, sluneční paprsky je potřeba zastavit ještě před tím, než projdou okny. Vhodně zvolené zastínění má tepelně izolační vlastnosti – v zimním období zabraňuje únikům tepla a v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly. Tímto způsobem se přirozeně zlepšuje vnitřní klima místnosti.

Látky přírodní i umělé

Látky slaví velký come back v technologiích zastínění. Pravdou je, že ne vždy se jedná o látky z přírodních vláken, ale vše, co jako látka vypadá, je prostě v současné době moderní.

Bavlna už nestačí

Většina přírodních vláken by nezvládla sílu UV záření, kterému jsou vnější rolety a markýzy vystaveny. Za látku se považuje vše, co je tkané a co jako látka vypadá. Důležitá je totiž především odrazivost UV záření.

Materiály se porovnávají podle propustnosti pro UV záření, a to hodnotou takzvaného UPF. Například číslo 50 u této jednotky znamená, že materiál propouští 1/50 slunečního UV záření. Jsou rozdíly v látkách, které se používají na oblečení a na zastínění, hodně záleží také na hustotě pletení a barvě. Tmavé barvy na látce zadrží více UV záření než světlé.

Moderní materiály

Klasické látky se už pro stínění příliš nehodí, a ani se na ně nevyužívají. Používají se speciální umělé materiály, které mají výrazně lepší vlastnosti.

Nejrozšířenějším je asi akrylové vlákno v hustém tkaní, které pak projde dalšími úpravami. Základem je impregnace, která zajistí nejen ochranu proti vodě, ale též odolnost proti hnilobě a plísním.

Další volbou mohou být látky na bázi pevného polyesteru. Vlákna jsou pevná, pružná a snesou velkou zátěž. Tyto látky najdete téměř všude – tam, kde jsou reklamní markýzy či slunečníky – jejich pořizovací cena je totiž velmi příznivá.

Z polyesteru se ale dá vytvořit i nový materiál. Pokud se neplete natěsno, ale z vláken se vytvoří jen pevná mříž pro nanesení PVC. Tento materiál bývá označován názvem Soltis a je odolný proti vodě, UV záření, ale i proti špíně.

Pravděpodobným vrcholem moderních trendů jsou teflonová vlákna PTFE, která mají ve své základní skladbě všechny dosud jmenované výhodné vlastnosti. Není potřeba žádných dalších úprav, a krásně tak zůstává viditelná struktura látky.

Aby látka byla jako látka

Na materiálech se provádějí také takové úpravy, aby látka vypadala co nejvíce jako látka. Například se více či méně perforuje, a poté skutečně vypadá jako přírodní materiál.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu