Není střecha jako střecha. Co radí odborník?

střecha (zdroj foto: teklineroofing.com)

Mít na domě kvalitní a funkční střechu, která navíc splňuje všechny náročné technické parametry, není vůbec snadné. Střecha je systém, ve kterém na sebe navazuje několik řemeslných profesí. Stačí chyba v detailu a …

Co musí střecha zvládnout?

Správně navržená a zhotovená střecha toho musí zvládnout hodně. Do domu nesmí pustit vítr, déšť, sníh, kroupy, horko, zimu, a dokonce ani zloděje. Předpokladem je dobrý projekt, správný výběr krytiny a bezchybné řemeslné provedení. Velké množství nových střech bohužel trpí mnoha neduhy. Nejčastější příčinou problémů bývá nerespektování norem, technologická nekázeň či snaha některých řemeslníků ošidit zadavatele.

Dobrou zprávou je, že současné střešní systémy jsou velmi propracované a mají mnoho technologických možností. Co se týče tvaru střechy, jste omezeni pouze vlastní fantazií či návrhem architekta. V našich zeměpisných šířkách a délkách převládají střechy šikmé a ploché. A právě tady se uplatní ono doporučení – čím je střecha jednodušší (tvarově i jinak), tím je spolehlivější a odolnější.

Sklon u šikmých střech

Rovné střechy asi není potřeba řešit. Šikmá střecha už je komplikovanější, zejména co se jejího sklonu týká. Musíte vzít v úvahu umístění domu, nadmořskou výšku či podnebí. Pečlivě si „ošetřit“ sklon střechy je důležité hlavně proto, že ne každá krytina je vhodná pro určitý sklon střechy. Je potřeba dodržet takzvaný minimální sklon pro konkrétní krytinu – tento údaj musí výrobce uvádět v dokumentaci.

Pomocí údajů v dokumentaci si následně vyberete takovou střešní krytinu, kdy i při sklonu střechy bude zaručena odolnost střešního pláště proti průniku vody, a to bez dodatečných hydroizolačních opatření. Aby střecha dobře sloužila, je nutné při navrhování jejího sklonu myslet na technické vlastnosti konkrétní krytiny.

Pokud jsou ve střeše okna

Střešní okna musí být mnohem kvalitněji ošetřena a mít jiné technické vlastnosti než okna běžná. Na dřevěná okna se používá vakuová impregnace, kdy impregnát proniká do hloubky až 10 milimetrů, což zajistí trvalou ochranu. Ochranný povlak zajistí lakování 3mi vrstvami polyuretanového laku. Okna plastová bývají vyrobena z vícekomorového PVC profilů, které jsou zpevněny ocelovými výztužemi. Dobře odolávají vlhkosti, nevstřebávají ji a mají dlouhou životnost. Navíc jsou tato okna bezúdržbová.

Střecha je zkrátka unikátní systém, který je potřeba zhotovit velmi pečlivě, abyste předešli různým dodělávkám a komplikacím. Je dobré zajistit si dohled nějakého stavebního dozoru nebo si najmout řemeslníky, kterým skutečně důvěřujete!

Autor: Michaela Richterová
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​