Nestříkejte prostředek přímo na obrazovku aneb pravidla, jak správně čistit váš počítač či notebook

Prací, a nejen prací, na počítači či notebooku tráví řada z nás mnoho hodin denně. Obrazovky těchto zařízení jsou tak vystavěny mnoha vlivům, především prachu, otiskům prstů, kýchnutí a dalším nečistotám. Pozornost jim ale mnoho z nás začne věnovat až tehdy, když už přes nečistoty téměř nevidíme, co čteme. I v ten okamžik ale řada z nás neví, jak to vlastně správně udělat, abychom obrazovku a další části nepoškodili.

Zapomeňte na čistič na okna

První zásada zní, že na obrazovky počítačů a notebooků bychom neměli používat to, co nás obvykle napadne jako první – čistič na okna či sklo. Zatímco na sklo může přípravek fungovat zázračně, pro počítačové obrazovky může být dost velkou pohromou. Čpavek, což bývá hlavní složka většiny čisticích prostředků na okna, aceton, propylenglykol a další rozpouštědla mohou narušit ochrannou vrstvu obrazovky, způsobit změnu barvy, poškození a šmouhy.

Ani obyčejná voda z kohoutku není ideálním řešením, neboť může obsahovat minerály, které mohou na obrazovce zanechat stopy. Nepoužívejte k čistění ani žádné dezinfekční ubrousky. Mnoho odborníků doporučuje používat destilovanou vodu, pokud nestačí suchý hadřík. V závislosti na typu obrazovky, kterou máte, mohou být vhodné i jiné speciální čisticí prostředky.

Stříkání nikdy

Další důležité pravidlo pro čištění počítačových obrazovek zní – nikdy nepoužívejte žádný tekutý nebo aerosolový čisticí prostředek přímo na obrazovku. Při postřiku totiž hrozí, že kapalina steče a může poškodit vnitřní součásti zařízení. Kapalina a elektronika jsou úhlavní nepřátelé a nikdy by se neměly spojovat.

Správný čisticí hadřík

Stejně důležitý jako čisticí prostředek je i hadřík, který použijete k jeho aplikaci. Papírové utěrky a „domácí hadry“ jsou pro čištění obrazovky počítače příliš abrazivní. Nejvhodnějším materiálem je čistá suchá utěrka z mikrovlákna. I v případě mikrovlákna dávejte pozor, abyste při otírání obrazovky nevyvíjeli příliš velký tlak, jinak byste mohli poškodit zabudované senzory, zejména u dotykové obrazovky. A v neposlední řadě snažit se seškrábnout nějakou nečistotu nehtem je naprosto nevhodné.

Zdroj: rd.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu