Netoxická domácnost: Objevte nejčastější nebezpečí ve vašem domově

Žít v tzv. netoxické domácnosti je dnes velkým hitem. Jedná se o domácnost, ve které jste opravdu v bezpečí, a to i před zdraví škodlivými toxiny. Na co si dát ve spojitosti s toxiny pozor, aby byla vaše domácnost bezpečnou?

Toxiny a zdraví

Za nemoci, které nás trápí, si mnohdy můžeme sami, tedy jsou způsobeny celkovým životním stylem a věcmi, které jsou v našem okolí. Množství škodlivých látek, toxinů, které nás dnes obklopují, vzrůstá a my bychom se je měli snažit co nejvíce eliminovat. Samozřejmě se dnes není možné vyhnout všem, ale v některých případech je to poměrně snadné.

Pozor na…

Pozor byste si měli dávat na nejčastěji se vyskytující toxiny, těkavé organické sloučeniny, kterých můžete mít doma až na 400 druhů. Nejčastěji tyto látky pochází z výrobků pro domácnost a mohou způsobovat podráždění očí i dýchacího systému, bolesti hlavy, závratě apod. Z dlouhodobého hlediska mohou podporovat rakovinné bujení. Vyskytovat se tyto sloučeniny mohou například v novém koberci, ale také nátěrech, překližkách, dřevotřískových deskách, plastech, elektronice, osvěžovačích vzduchu, úklidových prostředcích apod.

zdroj: pixabay.com

Pesticidy

Pozor byste si měli dávat také na pesticidy, které se k nám dostanou skrze potraviny, popřípadě přípravky na ošetření trávníku. Ideální je proto kupovat potraviny v bio kvalitě z ekologického zemědělství.

Plísně a mykotoxiny

Mykotoxiny jsou pro zdraví nebezpečné a i přítomnost malého množství způsobuje problémy. Jejich účinky jsou mutagenní i karcinogenní, mohou poškozovat játra, ledviny i imunitní systém. Rizikové jsou z tohoto pohledu především potraviny, dávejte proto pozor na plesnivé potraviny, viz chléb, ovoce a zeleninu.

zdroj: pixabay.com

Pozor na plasty

PVC obsahují ftaláty, které se používají k prodloužení životnosti a ke změkčení plastů. Snažte se proto plastové výrobky nahradit těmi z přírodních vláken.

A co dál?

Zmínit musíme i toxiny dioxiny, těžké kovy a chloroform. Dioxiny jsou obsaženy v živočišných tucích, těžké kovy například v mořských plodech, starém nábytku, antiperspirantech i barvách.

Čtěte také: Bydlete chytře a vařte chytře aneb jak správně hospodařit ve vaší kuchyni.

Netoxické rady

Snažte se ve vaší domácnosti mít spíše výrobky z netoxických materiálů a netoxické materiály obecně. Snažte se nakupovat kvalitní potraviny a volte přírodní alternativy na úklid, do domácnosti, na praní i co se týká hygieny a kosmetických přípravků. Jedná se o jedlou sodu, přírodní mýdlo, citron, kukuřičný škrob, kávu, sůl či ocet. Snažte se vyhýbat výrobkům obsahujícím chemické látky a toxiny.

zdroj: pixabay.com

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu