Nový trend – svět romantiky s patinou. Inspirujte se tímto oblíbeným stylem

Jde v zásadě o romantické vybavení s nádechem venkovské pohody. Někomu pohled na takto vybavený interiér vytane na mysli „provensálský styl“ a ano, oba směry k sobě mají poměrně blízko.

Když milujete dávnou krásu

Pokud máte vztah k vintage kouskům vězte, že na bazarech a ve starožitnictvích se dají najít skutečné poklady a za nízkou cenu. Chce to ale trpělivost. Jak při výběru, tak při případné změně vzhledu nábytku. I pokud chcete patinu, je potřeba ji udělat novou. A jak na to?

Probrušování a nová patina

Nábytek zbruste až na dřevo a očistěte od prachu a nečistot. Poté naneste první vrstvu nátěru. Na místa, kde budete chtít vytvořit odřený efekt, naneste obyčejný vosk. Vyberte taková místa, která se odřou při běžném užívání – hrany stolu či nábytku, místa kolem kování, u zásuvek a podobně. Potom naneste další vrstvu nátěru a nechte důkladně zaschnout. Smirkovým papírem probruste místa s naneseným voskem. Celé opakujte i s třetím nátěrem. Nejprve vosk, ideálně na trochu jiná místa, přetřít nátěrem, nechat důkladně uschnout a zbrousit. Patina vám vznikne od skutečné k nerozeznání.

Další techniky pro nostalgický efekt

Využít novým způsobem lze například starý kovový kbelík. Technice se říká vymývání. Nejprve zdrsněte povrch brusnou houbičkou. S její pomocí můžete na povrchu kbelíku vytvořit i různé struktury, které výslednou patinu podtrhnou. Po odstranění nečistot naneste modrý nátěr (modrá by měla korespondovat s modří kyblíků našich babiček a prababiček). Pak černou barvou opatrně obtáhněte okraj kbelíku. Na závěr přetřete slabě hnědou barvou, tu však nenechávejte zaschnout, ale mokrou houbičkou a rovnoběžnými tahy ji téměř z povrchu smyjte.

Další možností je například použití terakotového květináče a techniky suchého štětce. Vybraný květináč, nejlépe s nějakým reliéfním motivem, očistěte od prachu a nečistot. Plochý štětec jen lehounce ponořte do barvy – barvou by měla být krémově bílá – a vždy štětec ještě utřete hadříkem. Dlouhými tahy nanášejte tak, aby vznikl efekt patiny.

IKEA plus patina?

Zní to jako nemožná kombinace, ale opak je pravdou. V kuchyni toto spojení působí naprosto přirozeně a skvěle dotváří zmíněný styl. Nejlepší je výběr bílé barvy, kuchyni doplníte klasickým starobyle vyhlížejícím kováním, vintage váhou a třeba porcelánem po babičce. Neměl by chybět keramický dřez s retro baterií.

A nezapomeňte, všude, kam se to hodí, patří ony romantické venkovské doplňky – šitá srdíčka plněná bylinkami, proutěné koše a košíky, závěsy s dekorem kostky nebo kvítí v nasládlých barvách. Pěkně vypadají také originální staré hodiny či budík a živé květiny v proutěných nebo kovových květináčích.

 

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu