Stále častěji vídáme na zahradách místo klasických bazénů s chemicky upravenou vodou přírodní koupací jezírka. Ta lze kombinovat s vodotečemi či vodopády, které jsou poháněné vnitřním oběhem pomocí čerpadla. Takový systém je ale finančně náročný na dodávku elektrické energie, a abyste dosáhli opravdu průzračné vody, musíte zapojit také filtrační systém a čistící bakterie. Nemusíte mít obrovskou zahradu, asijské pítko, fontánku či vývěrový kámen lze umístit i na balkon!
Voda stojatá nebo tekoucí?
Chcete raději jezírko nebo potůček? První rozhodnutí musí být, zda si přejete vodu stojatou nebo tekoucí. Každá z nich má své výhody i nevýhody a mají různou náročnost na údržbu. Rozmyslete si tedy – rybníček nebo jezírko se stojatou vodou působí silně uklidňujícím dojmem a hodí se do odpočinkových zahrad, pro někoho může být zvuk vody rušivý. Pokud ale bydlíte někde, kde není úplné ticho, je dobré, když tekoucí voda narušuje hluk z ulice.
Klidná vodní hladina má i tu příjemnou vlastnost, že funguje i jako zrcadlo, ve kterém se odrážejí okolní rostliny a stavby, a zahrada pak vypadá větší. Zajímavě ozvláštňuje prostor a plní ho barvami. Jestliže stále nevíte, kterou variantu vybrat a velikost zahrady vám to dovoluje, zkombinujte obě. Tekoucí voda výborně okysličí vodu stojatou a v jezírku pak můžete snadno chovat ryby.
Kde se voda bere?
Vodní prvky dělíme na ty, které mají zdroj vody přírodní a ty s umělým zdrojem vody. Druhá varianta bývá rozšířenější, voda se bere z běžného vodovodního řádu. Opět jsou tu výhody i nevýhody. Pokud vodu přivádíte z vodovodního řádu, musíte vytvořit systém s čerpadlem poháněný elektrickou energií. Jestliže zvolíte podzemní prameny nebo místní potůček, voda nebude dostatečně čistá. Zvláště v létě pak může docházet ke splavům zemědělské půdy a k rychlému růstu řas a sinic.
Dokonale čistá
I když zvolíte vodu z vodovodního řádu, počítejte s tím, že na jejím povrchu dojde ke znečištění. Chcete-li ji udržet čistou, zvolte buď složitý systém filtračních zařízení, nebo musíte použít chemii. K dokonalé čistotě vody se doporučuje používat i speciálně pro tento účel pěstované bakteriální kultury. Ve všech případech platí jednoduchá rada – čím hlubší, tím lepší. Voda se tak přirozeně chladí a lépe dochází k samočištění.
Jestliže chcete přímo v jezírku nebo kolem něj pěstovat rostliny a chovat živočichy, je nutné tomu přizpůsobit i typ vodního toku. Rostliny sázejte raději do břehové části, kde se skvěle daří bahenním druhům, třeba blatouchům. I živočichové budou vyhledávat spíš klidnou vodu s možností úkrytu mezi kameny a vodní rostliny.
Voda klidná i voda v pohybu má své kouzlo, a lze je zakomponovat do různých typů zahrad. Inspirovat se můžete japonským provedením nebo zvolit čistě moderní minimalistický styl. Výběr je jen na vás!