Objevte nový rozměr stavebního spoření

Kdo chce v současné době bydlet ve vlastním, musí se dopředu připravit a začít spořit co nejdříve je to možné. Bez vkladu vlastních prostředků na hypotéku v plné výši ceny už v podstatě není šance dosáhnout. Stavební spoření se najednou opět stalo ideální cestou, jak bydlet ve svém.

Omezení hypoték a finanční trh

Podmínky hypoték se výrazně ztížily a 100 % hypotéky jsou tak výrazně omezeny, že prakticky není šance je získat. Klient by měl mít v zásadě k dispozici vlastní finanční částku ve výši 20 % z celkové ceny nemovistosti, případně alespoň 10 %. To ovšem platí nejen pro hypotéky, ale pro všechny typy úvěrů a týká se i úvěru ze stavebního spoření. Řešením je racionální a zodpovědný přístup a zřízení stavebního spoření.

Na trhu neexistuje žádný jiný finanční produkt, který by pokrýval financování bytových potřeb tak komplexně. Stavební spoření je takzvaný účelový druh spoření, při kterém klient dlouhodobě ukládá své finanční prostředky u stavební spořitelny. V průběhu spoření je možné čerpat státní podporu, a po jeho skončení získává, při splnění všech podmínek, nárok na úvěr ze stavebního spoření. Prostřednictvím malých vkladů, zúročení a státních příspěvků se dá vytvořit solidní finanční základ.

Zpět na výsluní

Zhruba od roku 2010 se úvěry ze stavebního spoření dostaly do stínu hypoték. Důvod byl zřejmý – u hypoték se stále snižovaly úrokové sazby. Ovšem od loňského roku se karta začala obracet a pro mnoho lidí je právě stavební spoření, respektive úvěr z něj, výhodnou (ne-li jedinou) možností financování.

Stavební spořitelny dříve poskytovaly takzvané nezajištěné úvěry. Tedy úvěry se poskytovaly spíše na drobné rekonstrukce. Dnes se ale úvěry ze „stavebka“ vracejí na výsluní jako produkt, který už není vhodný spíš na rekonstrukce, ale také na financování bydlení samotného. Podobně jako hypotéka je i úvěr ze stavebního spoření zajištěn nemovitostí s dobou splatnosti až 30 let. Klient si samozřejmě může vybrat z mnoha možností délky fixace úrokové sazby.

Pohotovostní úvěr

Pohotovostní forma zpracování úvěru je maximálně výhodná zejména pro ty, kdo potřebují na výběr nového bydliště více času, například pokud nemovitost teprve začínáte hledat. Díky pohotovostní formě je úvěr vyřízený předem i s garantovanými podmínkami a máte čas až 1 rok na výběr konkrétního bytu či domu a okamžité využití připraveného úvěru. Ten lze čerpat už od 200.000 korun a splácet jej až 30 let.

Věděli jste, že…

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých vlastních zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypotéční banky si na úvěry obvykle peníze půjčují. Úroky pak závisejí na délce doby fixace a aktuální hodnotě peněz.

Původně velmi populární stavební spoření se vrátilo v nečekaně výhodné formě a tak, stejně jako dřív, je nejlepší začít spořit, jakmile na to máte dostatečný věk.

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Kolik procent z ceny nemovitosti musíte nejméně složit pro schválení hypotéky?

Kolik procent z ceny nemovitosti musíte nejméně složit pro schválení hypotéky?

ZAVŘÍT