Obklady téměř beze spár a napříč celým bytem? Je to jednoduché!

Prosadilo se použití dlažby a dlaždic ve všech interiérech domu. A to i tam, kde byste je nečekali, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Hlavním trendem přitom je použití obkladů s maximálním rozměrem a minimální tloušťkou. Začínají obvykle u rozměrů 60×60 nebo 80×80 centimetrů a kladou se k sobě tak, že spáry prakticky nejsou vidět. Což nejen pěkně vypadá, ale je to praktické řešení pro úklid.

Módní dlaždice a obklady

V módě jsou jak výše uvedené formáty dlaždic, tak také úzké a dlouhé kusy, které perfektně napodobují vzhled dřevěné podlahy. K dispozici jsou rozměry například 20×80 či 20×120 centimetrů. Pokud chcete co největší jednolitou plochu, vybírejte dlaždice 60×120 centimetrů, ale seženete i ještě větší kusy.

Přednosti obkládané podlahy

Samozřejmě jde o snadnou údržbu. A čím větší formát dlaždic zvolíte, tím méně bude i spár mezi nimi a úklid se tak usnadní. Další předností je vizuální efekt, velké hladké plochu působí velmi pěkně a vkusně. Dlaždice velkých rozměrů malé místnosti opticky zvětšují a ve větších místnostech působí luxusním dojmem.

Velké formáty nejen na podlaze

Na obklady stěn nemusíte vybírat pouze ze sortimentu standardních obkládaček. V současné době si můžete stěny obložit prakticky čímkoliv, a to včetně dlažby. Jistě si dokážete představit, jak pěkně a elegantně na stěně vypadají velké formáty dlaždic. Není třeba mít obavu, že místnost pak bude působit studeně, stačí vybrat vhodný dekor – například již zmíněný dekor dřeva či dekor hrubě tkaného koberce.

A to zdaleka není vše. Dlažbu a obklady můžete použít ke tvorbě kuchyňské desky, jídelního stolu, povrchu dveří nebo třeba skříní.

Jedničkou jsou výrazné struktury

Výrobci se nechávají inspirovat především povrchy různých přírodních materiálů (nejčastěji dřeva a kamene), ale též geometrickými tvary a strukturami textilií. V posledních letech si získaly oblibu obklady s 3D povrchem, které mají opravdu výraznou strukturu. 3D formáty navíc místnost skvěle oživí hrou světla při dopadu na jejich povrch.

Žádné spáry a žádné odchylky!

Moderní obklady a dlažby mají už hrany hotových dílců upraveny zabroušením na přesný rozměr, a to s minimálními odchylkami u jednotlivých kusů. To umožňuje pokládat dlaždice velmi blízko k sobě a vytvářet téměř neviditelné spáry, odhadem 1,5 až 2 milimetry. Plocha působí velmi kompaktně a čistě. Také můžete více použít více různých doplňků nebo interiér v pohodě zcela vyměnit. S velkými dlaždicemi bude zkrátka vypadat dobře jakýkoliv styl.

Na co si ale dejte pozor je práce obkladače. Mnozí ještě nejsou na moderní trendy zvyklí a mohli by váš pečlivý výběr zhatit nesprávně položenou dlažbou!

 

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT