Ochraňte vaši zahradu před nepříjemnými komáry!

Také už se nemůžete dočkat, až budete za teplých letních večerů večeřet či jen tak relaxovat na vaší zahradě? Tato představa bývá bohužel mírně odlišná od reality. Tu nám totiž často narušuje nepříjemný hmyz, především komáři. Pokud nechte, aby vás na vaší zahradě obtěžovali či vás z ní dokonce vyhnali, nemusíte se před nimi ochránit jen pomocí nejrůznějších repelentů. Účinným pomocníkem mohu být i nejrůznější rostliny a také to, že jim na zahradě ztížíte podmínky života.

Znesnadněte komárům život nedostatkem vody

Pokud jde o to, jak komárům i dalšímu hmyzu znepříjemnit životní podmínky, stačí si dát pozor na několik maličkostí. Obecně se ví, že komáři kladou svá vajíčka do stojaté vody. Z tohoto důvodu se tak vyplatí dát si pozor na to, aby po zalévání zbytečně nezůstávala v nejrůznějších miskách a květináčích přebytečná voda. Komáři tak rázem nebudou mít, kam svá vajíčka naklást. Podobně stojí za zvážení i to, zda je nutné mít na zahradě další „problematická místa“, jako jsou zahradní jezírka či misky s vodou pro ptáky. I ty totiž komáry přirozeně lákají. Vyplatí se také pravidelné sekání trávy, které kromě komárů ochrání vaši zahradu též před klíšťaty. Hmyzu obecně totiž vyhovují především vlhká a stinná místa.

zdroj: pixabay.com

Některé rostliny komárům „nevoní“

Při vysazování nejrůznějších rostlin do vaší zahrady se vyplatí vysadit i několik rostlin, které komárům díky svému aroma lidově řečeno nevoní. Nemusíte se obávat, že by ale nevoněli vám, často se jedná o aromatické byliny s citrusovou vůní, která je pro člověka naopak příjemná. Navíc tyto rostliny často též hezky kvetou.

zdroj: pixabay.com

Meduňka, rozmarýn, máta i levandule

Jednou z takových rostlin je například meduňka citronová, jejíž vůně udrží komáry v bezpečné vzdálenosti. Vysadit ji můžete i do květináče, a umístit ji tak přímo k vašemu venkovnímu sezení, případně též na balkon či terasu. Podobně účinná je i tak zvaná šanta kočičí, které se dokonce často používá i do repelentů.

Rovněž nejrůznější bylinky, které často používáme v kuchyni, mají na komáry odpuzující účinek. Patří mezi ně i oblíbená bazalka, šalvěj, máta či rozmarýn. V neposlední řadě můžete do své zahrady zasadit levanduli, která odpuzuje téměř všechen hmyz, nejen komáry.

Zdroj: goodhousekeeping.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu