Odsavač par. Jaký bude nejvhodnější

Výběr správného odsavače par neboli digestoře vám zajistí perfektně odvětranou kuchyni již během vaření. Díky odsavači par dojde nejen k odstranění zápachu vznikajícího při vaření, ale zároveň se odstraní přebytek páry, která by v místnosti způsobila vlhkost. Odsavač par je nutností každé správné kuchyně.

Je nutné, aby digestoř nejen perfektně plnila své funkce, kterými je odsávání páry a zápachů, ale zároveň aby designově zapadala do prostředí. Samozřejmě je i důležité vybrat takové rozměry odsavače par, na které je vaše kuchyň přizpůsobená.

Zdroj: Pixaby

Jaké existují typy odsavačů par

Velmi často se můžeme setkat s komínovým odsavačem par, ten se hodí především do větších kuchyní, ve kterých bude jednou z hlavních dominant. Tento robustní kousek je opravdu výkonný a často i velmi potichý. Komínový odsavač páry je náročnější na instalaci, ale následně alespoň snadný na údržbu. V nabídce je spousta materiálu i široká škála barev.

Čtěte také: Několik chytrých způsobů, jak v domácnosti využít tenisové míčky

Dalším typem je vestavná digestoř, která své uplatnění najde hlavně v malých kuchyních, ve kterých zkrátka není prostoru nazbyt. Tato digestoř může být schovaná například pod skříňkou umístěnou nad varnou plochou. Její lokalita je tak opravdu nenápadná, avšak co se týče výkonu, oproti svému předchozímu typu silně pokulhává. Po vaření bude velmi často nutné místnost vyvětrat pomocí oken, samotná indukce stačit nebude.

Zdroj: Pixabay

Posledním druhem je ostrůvkový odsavač par, který výborně poslouží u volně umístěných varných ploch. Pro namontování je nutné mít strop s vysokou nosností, jelikož se digestoř bude montovat přímo na něj. Ostrůvkový odsavač par se dá pořídit za vyšší ceny, ale své majitele potěší svým vysokým výkonem a designovým vzhledem.

Kudy budou nahromaděné páry z kuchyně odcházet

Způsob odtahu rozdělil digestoře na dva tábory, jedním jsou recirkulační a tím druhým odtahové. Dělení je závislé na tom, zda je možnost odvést páry přímo ven, nebo nikoliv.

Recirkulační digestoře se hodí do těch prostor, ze kterých není možné páry odvádět rovnou ven. Jejich instalace je snadná, ale výkon není stoprocentní. Stejně tak musíte počítat s vyšší hlučností a taktéž vyššími výdaji na údržbu.

Nepřehlédněte: Víte, jak správně vařit v pomalém hrnci?

Zdroj: Pexels

Kdežto odtahové digestoře odsáté výpary odvádí rovnou z obydlí ven. Pyšní se nejen vysokým výkonem, ale i tichým provozem, snadnou údržbou a i jejich pořízení je cenově přijatelné. V zimě je však dost pravděpodobné, že bude odsávacím potrubím unikat z domácnosti teplo.

Na jaké další parametry se zaměřit

Jedním z podstatných technických parametrů, na které se při výběru odsavače par vyplatí zaměřit, je energetická náročnost. Nejúspornější indukce mají označení A, spotřebují tak při svém provozu minimum elektrické energie.

Stejně tak detailně si prostudujte výkon a hlučnost, abyste se svým výběrem indukce mohli být opravdu maximálně spokojení. Na závěr se porozhlédněte po vylepšeních, jako je například osvětlení nebo dálkové ovládání.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu