Okurková plíseň řádí. Jak na prevenci a léčbu, abyste nepřišli o úrodu

Nevlídné počasí, časté deště v kombinaci s teplem vytváří ideální podmínky pro tvorbu plísně, a to i na úrodě okurek či rajčat. Pokud se na listech vašich okurek ještě neobjevily malé žluté skvrny, máte štěstí, a je vhodné co nejdříve zařadit preventivní opatření. Pokud už listy okurek chřadnou, je potřeba včas zareagovat.

Plíseň u okurek

Nejzávažnější chorobou u okurek je plíseň Pseudoperonospora cubensis, jejíž výtrusy se šíří vzduchem. Zajímavé je, že rostliny se mohou infikovat jen v případě, zůstávají-li na povrchu listů kapky vody nejméně 6 hodin. Plísni se také daří v případě, je-li teplota přes den vyšší než 20 stupňů, přičemž v noci se drží kolem 15. Plíseň se projevuje žlutozelenými skvrnami na vrchní straně listů, přičemž na spodní se vytváří našedlé podhoubí. Listy poté zhnědnou a odumřou.

zdroj: pxfuel

Chraňte již preventivně

Pokud vaše rostlinky okurek plíseň zatím nepostihla, měli byste myslet na preventivní opatření, ideálně již od konce června. Opakovat by se měl postřik třikrát s intervalem po 10 dnech. Jako preventivní opatření proti plísni je však účinná jen kombinace různých faktorů, a to výběr vhodné odrůdy okurek, například Altaj F1, která je šlechtěna tak, aby byla k okurkové plísni co nejvíce imunní, opatření k urychlení sklizně (například včasný výsev či dobrá výživa), používání netkaných fólií na zeminu či omezení doby vlhčení rostlin.

Nikdy také nezalévejte okurky na listy, jen ke kořenům. Pěstujete-li okurky ve skleníku, pravidelně a řádně větrejte, abyste rostlinám dopřáli přísun čerstvého vzduchu. Napadené listy je také vhodné zavčas odtrhat.

zdroj: pixabay.com

Léčba

Na řadu však mnohdy přijde i chemická ochrana. Vybírat si přitom můžete z řady přípravků na bázi mědi či s organickými účinnými látkami, například chytrou houbu Pythium oligandrum. V tomto případě tak nejde o žádnou chemii. Postřiky se dají používat již preventivně při vysazení sazenic či ihned po zjištění nákazy. Aplikují se na obě strany listů.

Nepřehlédněte: Bylinná zahrádka: Možnost, jak ušetřit i obohatit jídelníček.

Nechte okurky šplhat

Pro příští rok můžete použít i tzv. vertiko systém, tedy že okurky pěstujete jako popínavou rostlinu na síti. Okurky lze totiž pěstovat i tímto způsobem a eliminuje se napadení plísní. Vyvazování okurek do výšky, například na síť tak, aby se okurky neplazily po mokré zemi, může pomoci, ale mnohdy se i v těchto případech může plíseň ukázat.  

Autor: Daniela Nováková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu