Plastová lahev, zavařovací sklenice nebo hluboký rámeček. Chcete svým dětem začít šetřit peníze do kasičky? Pusťte se společně do její výroby a využijte to, co máte běžně doma. Máme pro vás tipy na 2 originální kasičky, do kterých se bude šetřit samo.
Vybrali jsme pro vás 2 tipy na „domácí tvoření“, které vaše ratolesti v těchto časech zabaví a které zvládnou klidně samy. V první variantě zužitkujete plastovou lahev, druhá nabízí elegantnější a vizuálně líbivější výsledek.
Spořicí prasátko z PET lahve
Roztomilá, praktická a rychle vyrobená. Kasička z plastové lahve, které dáte podobu prasátka, je ideální variantou, když nemůžete nakoupit žádný speciální materiál, ale máte k dispozici jen to, co je doma. Navíc je prasátko jednoduché na výrobu, se kterou si hravě poradí i samy děti. Co budete na výrobu prasátka potřebovat?
- Plastovou lahev zbavenou etikety
- Nůžky
- Tempery
- Štětec
- Dvě nalepovací očička (případně černou fixu)
- Čtvrtku
- Růžovou fixu
- 5 plastových víček
Jako první vezměte nůžky a PET lahev uprostřed kolem dokola přestřihněte na dvě části. Neotáčejte je, pouze je do sebe vsuňte tak, aby si lahev zachovala svůj tvar, ale dala se posouváním zmenšit. Tím se vám hrdlo s uzávěrem (budoucí hlava prasátka) rázem přiblíží ke dnu láhve (čili zadečku chystané zvířecí kasičky). Máte hotovo? Tak pokračujeme dál.
Vezměte si tempery a natřete lahvi – prasátku tělo. Natřete také všech 5 plastových víček. Potom 4 z nich přilepte jako nožičky a poslední přišroubujte zpátky na hrdlo lahve jako čumáček.
V dalším kroku přilepte nalepovací očička nebo je nakreslete černou fixou. Ze čtvrtky vystřihněte uši a přilepte je prasátku na hlavu. Teď už stačí jen vyříznout v horní části dírku na vhazování peněz a je to! Praktická a roztomilá kasička, která se dá díky tomu, že jsou v sobě obě části lahve zasunuté, vysypat, je na světě.
Máte přebývající hluboký rámeček? Proměňte ho v kasičku
Hluboké rámečky jsou krásné nejen na uchování vzpomínek v podobě fotek. Hodí se i na výrobu elegantní kasičky, která bude zároveň sloužit jako dekorace dětského pokojíčku. Co budete potřebovat?
- Přibližně 5 až 10 cm hluboký rámeček libovolné velikosti (prodává je například známý švédský řetězec s nábytkem)
- Fixy na sklo
- Přímočarou pilu, případně ostrý kobercový nožík
Výroba této pokladničky vám zabere pouze pár minut. Tou nejdůležitější a nejtěžší částí je vyříznutí otvoru na peníze v dřevěné části rámečku a jeho případné začištění pilníkem nebo smirkovým papírem. Pokud jste zvolili obdélníkový rámeček, můžete si vybrat, zda otvor vyříznete do delší nebo kratší bočnice jeho rámu. Tuto činnost si vezměte na starost vy a dětem nechte zdobení skla. Na něj mohou namalovat například to, na co si chtějí šetřit. Prostor mezi sklem a zadní stěnou rámečku pak postupně zaplní drobné mince.
Kdy začít spořit dětem
S prasátkem běhají děti za prarodiči a návštěvami od malička, ale kdy je čas na pravé kapesné? Odborníci se shodují, že správná chvíle nastává s nástupem do školy. Ideální forma kapesného je hotovost. Prvňáčkům postačí 50 Kč týdně, s rostoucím věkem pak může růst i výše kapesného.
Nejdřív prasátko, potom spořicí účet
Střádáním peněz do prasátka si dítě sice našetří na vytouženou hračku, do života mu to ale moc nepřinese. Chcete svým dětem nastřádat nějakou tu korunu na budoucnost? Založte jim výhodný spořicí účet, který jim v budoucnu pomůže třeba na studiích, s vybavením bytu nebo svatbou.