Po pořízení miminka vás čeká hromada starostí, ale také radostných chvilek. Musíte však počítat s četným nočním vstáváním, pláčem a také neposedností. Svému potomkovi byste tak měli zařídit naprosto prvotřídní prostor pro život, což bohužel některé dnešní domácnosti nesplňují. Zapomeňte na dráty, tvrdé dřevo nebo toxické nátěry. Ještě před narozením miminka byste měli svůj byt zařídit tak, aby pro něj byl co nejbezpečnější.
Jaký zvolit nábytek?
Prvním pravidlem je odstranění veškerého nábytku s ostrými hranami. Proto byste ještě před narozením miminka měli zainvestovat a pořídit si nábytek s kulatými rohy, u kterého nehrozí dítěti takové nebezpečí. Pozornost byste měli věnovat i tak oblíbeným porcelánovým servisům nebo kovovým předmětům, o které by se mohlo dítě v průběhu putování po bytě zranit. Pokud si nemůžete dovolit pořízení nového nábytku, použijte speciální gumové rohy.
Pozor na okna!
Další oblastí, kterou musíte zabezpečit, jsou skříně a okna. Na velkých kabinetech a šatních skříních by se měl nacházet zámek, aby se dítě nemohlo dostat dovnitř, kde by si mohlo způsobit zranění. Nejvíce rizikovou oblastí jsou ovšem okna, a to zvlášť v případě, že bydlíte v patře. Pokud máte balkón nebo terasu, ujistěte se, že jsou dveře a okenice dobře zajištěné pojistkou, se kterou si dítě nedokáže poradit. Tím jej udržíte v bezpečí vašeho domova.
Který nábytek si pořídit?
S příchodem potomka přijde do vaší domácnosti i hromada hraček, oblečení a jiných potřebných věcí, které budete muset někam umístit. Při přemýšlení o pořízení nových skříní nebo stolů pak přemýšlejte prakticky. Vybírejte nejenom podle vzhledu, ale také podle úložných prostor. Po čase uvidíte, že se bude spousta poliček a šuplíků hodit. Nábytek by měl být dostatečně stabilní a těžký, aby jej dítě nemohlo posunout nebo aby se na něj nedej bože nepřevrátil.
Jaké zvolit materiály?
Nemusíte být studovaným odborníkem přes materiály, abyste věděli, že syntetická vlákna použitá například na záclonách nebo ubrusech nedělají dětskému organismu příliš dobře. Všechny tyto škodlivé látky musí co nejdříve pryč. Nahraďte je přírodní vlnou, která je nejenom hebká na omak, ale také velice bezpečná. Ideální nejsou ani klasické plastové žaluzie, jež v sobě skrývají celou řadu parazitů a nečistot. K jejich vyčištění používejte výhradně přípravky na přírodní bázi.
Jaká další opatření je nutno udělat?
Samozřejmostí je udržování čistoty v celé domácnosti. Snažte se podlahu udržet bez jakýchkoliv chumlů prachu nebo drobných předmětů. Zvláštní pozornost věnujte koberci, na kterém se rády usazují ty nejjemnější nečistoty, které dětskému organismu určitě neudělají dobře. Léky, kuchyňské nádobí, nože a všechny ostatní nebezpečné předměty pak umístěte na vyvýšené místo, tedy mimo dosah vašeho potomka. Tím ho udržíte v bezpečí.
Přeorganizování bytu před narozením potomka zase není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Základem je schovat nebo ukrýt vše, co by mohlo malému človíčkovi ublížit. I když se budete sebevíc snažit, dětská fantazie nezná mezí, a tak v průběhu času budete nacházet stále nová místa, která jste zapomněli zabezpečit.