Ovesné vločky, heřmánek nebo jedlá soda. Domácí a přírodní prostředky, které uleví vašemu psovi od svědění kůže

Vzpomeňte si, jak může být nepříjemné svědění pokožky kvůli suché kůži, kousnutí hmyzem nebo vyrážce. Je těžké soustředit se na cokoli jiného, a i když škrábání může přinést chvilkovou úlevu, v konečném důsledku může svědění ještě zhoršit. Váš pes se při svědění své kůže cítí stejně mizerně. Naštěstí existuje několik domácích prostředků, kterými mu můžete ulevit.

Několik slov úvodem

Mírné svědění, které se čas od času objeví, obvykle není známkou vážných zdravotních potíží, ale pokud se u vašeho psa začnou objevovat další příznaky, jako je časté nebo vytrvalé svědění, olizování, neklid, ztráta chuti k jídlu nebo depresivní nálada, obraťte se co nejdříve na svého veterináře.

Ne každá příčina svědění vyžaduje speciální prostředky z lékárny. K domácím lékům patří například zelený čaj, ovesné vločky, aloe vera, jablečný ocet či jedlá soda. Přestože můžete nabídnout určitou úlevu a zmírnit nutkání ke škrábání, je vhodné poradit se s veterinářem, aby zjistil základní příčiny přetrvávajícího nebo chronického svědění.

Heřmánek a zelený čaj

Heřmánek a zelený čaj jsou dobře známé pro své uklidňující a protizánětlivé účinky u lidí, stejně dobře fungují i u psů. Pokud vašeho psa trápí horké a svědivé skvrny na kůži, zkuste mu dopřát uklidňující „koupel“ v heřmánku nebo zeleném čaji.

Naplňte vanu nebo umyvadlo vlažnou vodou a nechte v ní tři až pět minut louhovat několik sáčků zeleného nebo heřmánkového čaje. Poté čajové sáčky vyjměte a nechte psa ve směsi alespoň pět minut máčet. Pokud chcete ošetřit kůži svého psa lokálně, namočte sáček čaje, nechte ho zcela vychladnout a pak jej nanesete přímo na postižená místa.

Šálek heřmánkového čaje.
zdroj: unsplash.com

Ovesné vločky

Koupel s koloidními ovesnými vločkami může zklidnit svědivou kůži vašeho psa tím, že zmírní zánět a odplaví alergeny, které se zachytí v srsti. Protizánětlivé vlastnosti koloidních ovesných vloček mohou zmírnit též zarudnutí, otoky a ochladit horkou kůži.

Ovesné vločky rozemelte na jemný prášek a smíchejte s vodou, aby vznikl mléčný roztok. Roztok nalijte na tělo psa a jemně jej vetřete. Nechte působit přibližně deset minut, poté psa důkladně opláchněte a jemně osušte ručníkem.

Jablečný ocet

Jablečný ocet není jen chutnou přísadou do domácích salátových dresinků, dá se použít i k léčbě mírných kvasinkových infekcí na kůži. Stačí v čisté lahvičce s rozprašovačem smíchat malé množství jablečného octa a vody v poměru jedna ku jedné a pak roztokem postříkat svědivá místa.

Pokud má váš pes podrážděné tlapky, můžete směs použít k uvolňujícímu máchání tlapek po dobu až pěti minut. Jablečný ocet však nepoužívejte na porušenou kůži či otevřené rány, protože může způsobit další podráždění, a vždy ho zřeďte vodou.

Aloe vera

Pokud jste se někdy spálili, víte, že přírodní aloe vera může být záchranou. Nejenže je silným hojivým prostředkem, ale dokáže také snížit zarudnutí a odvést nepříjemné teplo od pokožky. Gel z aloe vera můžete aplikovat též na postižená místa vašeho psa.

Ujistěte se, že používáte přípravek, který neobsahuje alkohol, jinak riskujete zhoršení příznaků. Můžete použít též gel rovnou z rostliny aloe vera, pokud ji máte doma.

Jedlá soda

V neposlední řadě rovněž pasta z jedlé sody a vody pomáhá vysušit vyrážku, zmírnit svědění a snížit zarudnutí a zánět. Stačí, když smícháte jedlou sodu a vodu v poměru jedna ku jedné a vzniklou pastu nanesete na postižená místa. Asi po 20 minutách kůži opláchněte.

Zdroj: pethonesty.com, dogsnaturallymagazine.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu