Panelový vs. činžovní byt? Který je lepší?

Koupě bytu je jednou z nejdůležitějších součástí života každého z nás. Většina lidí si byt kupuje na hypotéku, to znamená zadlužení na desítky let. I proto je třeba být si s koupí bytu jistí. Musíte se rozhodnout, v jaké lokalitě chcete bydlet, ale také, zda je pro vás lepší bydlení v činžáku či paneláku. Jaký je mezi nimi rozdíl? To vám dnes rádi řekneme.

Jednoznačnou odpověď na to, zda je lepší bydlení v paneláku nebo činžovním domě, vám jednoznačně dát nemůžeme. Každý z nás má jiné nároky, každý vyžaduje něco jiného. I proto se spolu dnes na výhody a nevýhody obou typů bydlení podíváme co nejvíc objektivně.

Kolik byt stojí?

Většina osob, které kupují byt, má omezený rozpočet. Pokud patříte mezi ně, je velká pravděpodobnost, že naleznete své štěstí v paneláku, kde jsou byty mnohem levnější než v činžovním domě (činžovní dům = cihlový dům). Samozřejmě v ceně hrají velkou roli i další faktory, jako je třeba stav bytu či lokalita, v níž se byt nachází. V jakém stavu byt je? Spolkne rekonstrukce hodně peněz?

Čtěte také: Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti?

Jak vysoké jsou provozní náklady?

Splácení hypotéky není jedinou položkou, kterou budete muset po koupi bytu pravidelně hradit. Nesmíte zapomínat ani na provozní náklady, které jsou většinou v panelových domech nižší. Roli zde hraje i výška příspěvku do fondu oprav. Kupujete byt v rekonstruovaném domě nebo ne? Pokud je panelák zateplený, můžete ušetřit za vytápění. Současně musíte myslet na to, že teplárny postupně zdražují. V činžovním domě může být naopak vlastní úsporný kotel.

Zdroj: unsplash.com

Je v domě výtah?

Možná vám výtah v bytě přijde jako zbytečnost. Pokud jste mladí, jistě budete rádi za pohyb navíc. Avšak ve chvíli, kdy s sebou ponesete těžký nákup, když budete mít děti, nebo až zestárnete, bude vaše prvotní nadšení v nedohlednu. Větší pravděpodobnost, že narazíte na výtah, je v paneláku. Ale nezoufejte, i spousta činžovních domů jej má.

V jakém prostředí chcete bydlet?

Je jen na vás, zda dáte přednost sídlišti plnému lidí, nebo pro vás bude milejší varianta klidnější, jakou je bydlení v činžovním domě. Musíte však počítat s tím, že dětské hřiště je blíže paneláku než činžáku. Nikdo však nezaručí, že bude takové hřiště v perfektním stavu. Je třeba myslet na konkrétní místo.

Nepřehlédněte: Bylinky, které vám pomohou při chřipce i nachlazení

Jak jste na tom s dostupností?

Bližší dostupnost do centru města je obvykle z činžáku. Spousta nových paneláků se totiž staví na okrajích měst. Pokud však nemáte problém s MHD, bude vám tato větší vzdálenost vyhovovat. Větší výhodou je také množství parkovacích míst u paneláků. Ta mohou u činžovních domů chybět.

Budete rekonstruovat?

Je jisté, že budete rekonstruovat? Pak nezapomínejte na to, že vám činžovní byt dovolí mnohem více úprav než byt panelový. Ten bude totiž i s dopomocí profesionála s velkou pravděpodobností rozvržený stále stejně. Nemluvě o tenkých stěnách, které jsou pro paneláky vlastní.

Autorský text | foto: unsplash

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT