Párátka nemusí sloužit jen k odstranění zbytků jídla z mezizubních prostor. S čím pomohou kutilům a s čím kuchařkám?

Ještě před několika málo lety měl doma párátka téměř každý. Rozmanité moderní zubní pomůcky je ale z našich domovů do značné míry vytlačily. Pokud máte ale doma ještě nějakou krabičku párátek, která jen tak leží ve skříňce, máme pro vás několik nápadů na jejich využití. Dřevěné špejličky se špičatými konci jsou totiž velmi šikovným malým nástrojem. Inspirujte se!

Pomoc při péči o rostliny a zahradu

Pomocí párátka můžete snadno otestovat vlhkost půdy u rostlin v květináčích. Zasuňte párátko do půdy a poté ho vyjměte. Pokud bude na párátku přichycena mokrá hlína, vaše rostlina dostává dostatek vláhy. Pokud ho vyjmete čisté a suché, je čas rostlinu zalít.

Teče vám zahradní hadice? Než ji kvůli netěsnosti vyhodíte, dejte jí ještě jednu šanci. Najděte otvor, vložte do něj párátko a přebytečný konec odřízněte nebo odlomte. Voda způsobí, že dřevo nabobtná, což zajistí, že netěsnost zůstane ucpaná pokaždé, když hadici zapnete.

Pomoc při čištění

Párátko může být velmi užitečné také při čištění drobné elektroniky, například nejrůznějších štěrbin na smartphonech, dálkových ovladačích, klávesnicích a dalších elektronických zařízeních. V koupelně najde své velké využití při čištění kartáčů na vlasy. Podobným způsobem ho oceníte i při odstraňování srsti z kartáče vašeho domácího mazlíčka.  

Pomoc pro kutily

Pokud doma rádi něco „vyrábíte“ nebo spravujete a vylepšujete, můžete párátko použít jako užitečný aplikátor k nanášení lepidla nebo barvy na drobné předměty. Rovněž konec lepicí či izolační pásky si můžete jednoduše označit tak, že na něj nalepíte párátko.

Když se na nábytku nebo stěnách objeví drobný škrábanec, místo toho, abyste hledali malý štětec, použijte párátko. Namočte ho do barvy a naneste jím barvu pouze na odštípnuté místo. Oprava bude téměř neviditelná.

Jednohubky s párátky.
zdroj: freepik.com

Pomoc pro kuchařky

Velmi jednoduché a klasické je použití párátek ke kontrole propečenosti koláčů či steaků. Párátka ale můžete samozřejmě využít také k servírování jednohubek nebo třeba kousků melounu. Minimalizuje to nepořádek a omezuje přenos bakterií.

Pokud vaše polévka nebo marináda vyžaduje stroužky česneku, které budou později odstraněny, propíchněte každý stroužek párátkem. Díky tomu je později mnohem snadněji najdete a vyjmete. Párátka můžete použít také ve spojení s potravinářskou fólií, například když nechcete, aby se vám přilepila na polevu na moučníku.

Pomoc při zapalování svíček

Použijte párátka k zapálení svíček. Hoří pomalu a jsou o něco delší než klasické zápalky, takže vám poskytnou trochu větší dosah, když nemáte po ruce zapalovač nebo krbové sirky.

Pomoc pro švadlenky

V neposlední řadě se párátko hodí k přišívání knoflíků, které jsou hodně namáhané. Zvedněte jím knoflík nad povrch látky tak, abyste ho přišili s určitou vůlí. Když párátko odstraníte, smyčky nitě budou mírně volné.

Zdroj: familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu