Patchwork, ideální koníček i způsob, jak si zpříjemnit domov nejen během sychravých dní

O patchworku už jste jistě slyšeli, a to nejen tehdy, pokud máte rádi ruční práce. V poslední době je tato textilní technika spočívající v sešívání malých kousků látek různých barev a vzorů tak, aby vytvářely další vzory a obrazce, velmi oblíbená. S trochou kreativnosti a šikovnosti si lze tímto způsobem vytvořit velmi originální a nápadité doplňky do vašeho bytu či domu.

Základní vybavení

Patchwork je forma textilního umění, jejíž kořeny údajně sahají až do starého Egypta a Číny.. Je zajímavé, že každá civilizace vtiskla této technice vlastní pečeť. Hlavními pomůckami potřebnými k patchworku jsou kreativita a představivost. I když můžete samozřejmě začít i kopírováním již daných kreseb a vzorů. Inspirace existuje spousta. I když patchwork lze samozřejmě vytvářet s pomocí šicích strojů, původní technika je ryze ruční prací. Pokud se rozhodnete pro ruční výrobu, připravte si jehly, dlouhé špendlíky, náprstky na ochranu prstů, řezací kolečko na řezání látky či nůžky, ochrannou podložku, abyste si nepoškodili stůl, pravítko, značkovače, šablony a samozřejmě látky.

Nový život pro staré lůžkoviny i oblečení

Pomocí techniky patchwork můžete vytvořit neuvěřitelné dekorativní doplňky do celé domácnosti. Jednou z výhod patchworku je, že nemusíte vždy kupovat jen látky nové, ale skvěle takto využijete staré látky, například lůžkoviny, závěsy, záclony i nejrůznější oděvy. Jediné, co musíte udělat, je nastříhat tyto látky do tvarů, které potřebujete. Fantazii se meze nekladou, do patchworku můžete klidně zakomponovat také nejrůznější doplňky, jak jsou knoflíky, zipy, ozdoby či kapsy. Nejčastěji se vyrábějí především rozmanité patchworkové deky, pokrývky, polštáře a přehozy. Nejsou ale jedinou možností.

Ubrusy na stoly

Jednou z častých dekorací, které se s pomocí patchworku vytvářejí, jsou rovněž ubrusy. Čtvercové, kulaté, obdélníkové i kosočtvercové. Můžete si vybrat mezi velkými, středními nebo malými patchworkovými tvary. Jediná důležitá věc, kterou je třeba při výrobě ubrusů zohlednit, je použití hladké látky, aby se nádobí „nekývalo“. Také byste měli zajistit, aby švy byly co nejčistší. Podobně můžete ušít také prostírání.

zdroj: pexels.com

Oživení starého nábytku

Pohovky, jídelní židle, potahy na nábytek, jakékoliv „čalounění“ lze provést pomocí patchworku. Možnosti jsou nekonečné. Vaše staré židle budou s trochou barvy a novými polštářky vypadat jako nové.

Závěsy i záclony

Chcete-li si vyrobit záclony z kousků látek, musíte zvolit průsvitné zbytky látek, které umožní průchod světla. Patchworkové závěsy jsou skvělé nejen do dětských pokojů.

Hračky pro děti, tašky i oděvy

Děti milují stany a často si v interiéru vyrábějí vlastní kreativní náhrady. Obvykle k tomu používají své ložní prádlo a jakékoli jiné oblečení, které slouží k podpoře jejich nápadů. Pomocí techniky patchwork pro ně můžete vyrobit celý stan nebo i řadu dalších měkkých hraček. Pokud jste zručnější, můžete si pomocí patchworku ušít též vlastní originální tašky na nákup, kosmetické taštičky či oblečení.

Zdroj: thesprucecrafts.com, poppypatch.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu