Pergola: Z jakých druhů máte na výběr a jaká je vhodná právě pro vás?

Pergola je oblíbenou součástí mnoho zahrad a jasným důkazem, že lidé chtějí stále více svého času trávit venku v přírodě. Pergola přitom do zahrady přináší útulné místo, ve kterém můžete trávit svůj čas relaxací, ale i grilováním s přáteli a celou rodinou. Díky zastřešeným pergolám navíc můžete být venku i za deštivého počasí.  

Zábava i odpočinek

Pergola by měla být nejen funkční, ale také estetická. Přináší zastínění, místo, kde můžete s přáteli grilovat, relaxovat, dopřát si snídani i rodinnou večeři. Jedná se o odpočinkovou zónu pro celou rodinu, na které můžete být klidně celý den, protože jste chráněny i před dávkou slunečních paprsků.

Dřevěná pergola

Toužíte-li po vkusné pergole, je pro vás ideální volbou pergola dřevěná, která se vyrábí z masivního dřeva. Dobré je pergolu natřít ochranným nátěrem, pokud už takto impregnována není z výrobu. Pokud hledáte levnější typ dřevěné pergoly, kupte ji jako hotovou stavebnici, výroba od tesaře bude samozřejmě dražší, o poznání však kvalitnější. Dřevěná pergola se usazuje do ocelové patky, které jsou přišroubované do betonové patky. Tento typ pergoly se hodí snad do každé zahrady, k novostavbě i staršímu domu.

zdroj: flickr, CC

Ocelová pergola či hliník

Hledáte-li masivnější materiál s o něco modernějším vzhledem, zvolte kovové materiály, které však mají opravdu dlouhou životnost. Ocelové profily se hodí například do míst, kde přes zimu hodně padá sníh, tedy na zátěž, kterou by dřevěná pergola nemusela udržet. Pro výstavbu se používají čtvercové nebo obdélníkové duté profily. Profily můžete natírat podle fantazie či tak, aby ladily s barvou domu.

Snad nejmodernější variantou je pergola z hliníkových profilů. Výhodou hliníku je jeho hmotnost odolnost proti vnějším vlivům. Skvěle se také hodí k moderním novostavbám.

Nepřehlédněte: Nábytek na terasu či zahradu: Jakému materiálu dát přednost a proč?

Bioklimatická pergola

Tento druh pergoly můžeme označit za high-tech. Vyrábí se z luxusních hliníkových profilů a je opatřena rolovací střechou s lamelami. Pergolu můžete tak libovolně přizpůsobovat podle toho, jak se cítíte. Během horkých dnů lamely sklopíte, večer můžete lamely zapnout, jsou totiž vybaveny LED osvětlením.

zdroj: wikipedia

Zastřešení pergoly

Pergolu můžete vybavit také shrnovací střechou, která se ovládá tlačítkově či mechanicky. Vhodné jsou i boční rolety či závěsy, které přináší dostatečný komfort. Příliš vhodná není v zastřešení pevná vodorovná střecha, lepší volbou je střecha s mírným sklonem.

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT