Pěstovat kaktusy zvládne každý… Každý, kdo respektuje tato pravidla

Kaktusy a další sukulenty jsou obecně považovány za nejméně náročné rostliny, jejichž pěstování zvládne každý. I když je pravda, že v porovnání s ostatními typy rostlin jsou sukulenty opravdu nenáročné a odolné, vyplatí se znát a respektovat těchto pět základních pravidel.

Udržujte je opravdu v suchu

Přílišné a časté zalévání je nejčastější příčinou, která vede k úhynu sukulentů. Základní charakteristikou tohoto typu rostlin je to, že ve svém těle dokáží shromažďovat vodu, což jim umožňuje přežít i velmi dlouhá období sucha. Proto před každým zalitím zkontrolujte, například tím, že vložíte prst do půdy, jestli je další zálivka opravdu nutná. Sukulenty rozhodně nezalévejte stejně často jako ostatní rostliny ve vašem interiéru.

Pokud zjistíte, že je půda opravdu zcela suchá, sukulent zalijte. V interiérech by se měly zalévat nejlépe až do okamžiku, dokud nezačne vytékat voda z otvorů ve dně květináče. Tímto způsobem jim dopřejete důkladné namočení, vodu z misky ale následně vylijte. Nikdy nenechávejte sukulenty stát ve vodě.

zdroj: pixabay.com

Hnojte méně často a méně intenzivně

Sukulenty nemají rády, když je hnojíte ve všech ročních obdobích jako běžné rostliny. Ve skutečnosti většina těchto rostlin dává přednost chudé půdě, původně totiž pocházejí z pouštních a polopouštních oblastí. Z tohoto důvodu se doporučuje sukulenty hnojit pouze výjimečně, a to tekutým hnojivem, které naředíte o polovinu větším množstvím vody než v případě jiných rostlin. Hnojit byste měli sukulenty také pouze během jejich vegetačního období.

Vyhněte se velkým květináčům

Sukulenty mají mělký a malý kořenový systém, z tohoto důvodu jim stačí menší a mělčí květináče. Jejich pěstování ve velkých nádobách pouze zvyšuje pravděpodobnost, že budou dlouho ve vlhké půdě a že porostou pomaleji, protože rostlina se zaměří na růst kořenů, a nikoli na růst směrem vzhůru.

Pozor na půdu

Kaktusy a sukulenty dávají přednost půdě, která dobře odvádí vodu, proto při jejich pěstování či přesazování nepoužívejte běžnou směs pro pokojové rostliny ani hlínu ze zahrady. Existují speciální zeminy určené pro pěstování kaktusů a sukulentů, do kterých se často doporučuje přidat též malé množství hrubého písku. Pokud je půda málo propustná a hodně hromadí vodu, vede to k hnilobě kořenů.

Nepěstujte je ve stínu

Pamatujte také na to, že sukulenty a kaktusy pocházejí z míst, kde je samozřejmý dostatek slunečních paprsků. Ke svému růstu a prosperitě sluneční světlo velmi potřebují. V interiéru je proto nejlépe umístěte na okenní parapet nebo na místo blízko oknu, kam dopadá po většinu dne slunce.

Zdroj: balconygardenweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu