Plastová nebo hliníková okna? Porovnejte výhody a nevýhody obou

Když se chystáte pořídit nová okna, pak zvolíte nejspíše plastová, hliníková, případně dřevěná. Dřevěná, vzhledem k ceně a nárokům na údržbu, nebývají první volbou. Proto se v tomto článku zaměříme na plastová a hliníková okna.

Plastová okna jsou suverénně nejrozšířenější díky vzhledu i pořizovacím nákladům, hliníková jsou zase nejkvalitnější, mají dlouhou životnost a do některých staveb se vyloženě nabízejí.

Plastová okna – výhody a nevýhody

Začneme tedy plastovými okny. Obecně platí, že plastová okna jsou ekonomickou variantou a zároveň obvykle nabízejí nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. V dnešní době nová plastová okna vydrží desítky let, mají tedy dlouhou životnost, můžete si je objednat v nejrůznějším barevném provedení, oblíbená jsou v různých dřevěných dekorech. Potřebují jen minimální údržbu a mají skvělé tepelně izolační vlastnosti.

foto: archiv inzerenta

Za nevýhodu může být snad považováno jen to, že se jedná o plast, což na rozdíl třeba od dřeva není úplně ekologický materiál. I když dnešní moderní plastová okna se vyrábí i z recyklátu, který je stejně kvalitní jako prvoplast.

Tip: Přečtěte si více o oknech z recyklátu a prvoplastu.

Hliníková okna – výhody a nevýhody

Hliníková okna jsou nejdražší, ale mají skvělé vlastnosti. Například extrémně dlouhá životnost, výborná odolnost proti klimatickým vlivům, snadná údržba, ale i fakt, že hliníková okna mohou mít větší rozměry než okna plastová nebo dřevěná. Hliníkové profily jsou také o dost lehčí a tenčí, čímž proniká do místnosti zvenku více světla. Hliníková okna se perfektně hodí k moderním budovám, jako jsou administrativní budovy, školy, komerční objekty nebo jakékoliv zajímavé architektonické stavby. V neposlední době platí, že hliník se velmi dobře recykluje, takže jde i o ekologické řešení.

foto: archiv inzerenta

Co se týká nevýhod, tak zmíníme dvě. Tou první je vyšší pořizovací cena a tou druhou pak o maličko horší tepelně izolační vlastnosti, ale tak velký rozdíl to zase není.

Vždy záleží na tom, jak kvalitní plastová či hliníková okna si kupujete, protože i tady jsou velké rozdíly. Ideální je vybrat prodejce, který kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny a má zkušenosti a dobré reference. Když se bude ještě navíc jednat o českého výrobce, tím lépe.

Autor: redakce BydlimeChytre.cz
zavřít reklamu