Plíseň na oblečení. Víte, jak ji nejlépe a nejúčinněji odstranit?

Nejčastěji jsou skvrny na oblečení způsobeny nejrůznějšími nečistotami, které souvisejí s činnostmi, během kterých jsme měli oblečení na sobě. Při nesprávném skladování, především ve vlhkém prostředí, či nedostatečném usušení prádla a jeho následném uložení ale může dojít k tomu, že oblečení napadne plíseň. Samozřejmě se vyplatí pokusit se těmto situacím co nejvíce předcházet, například pravidelným větráním šatníku. Co ale dělat v případě, že se již plíseň na oblečení objevila?

Univerzální ocet

Předně je třeba poznamenat, že je nutné při odstranění plísně zohlednit barvu oblečení a rovněž jeho materiál. Obecně můžete na odstranění plísně z oblečení zakoupit nejrůznější speciální odstraňovače skvrn či bělidla. Nezapomeňte se ale před jejich koupí vždy ujistit, na jaký typ oblečení jsou určena. Jinak můžete udělat více škody než užitku. Univerzální možnost, kterou lze použít pro všechny typy oblečení, představuje horká voda a obyčejný ocet. Namočte nejprve oblečení postižené plísní do horké vody, teplotu samozřejmě přizpůsobte podle materiálu. Následně oděv jednoduše namočte před noc do octa. Ráno ocet vylijte, oděv propláchněte čistou vodou a ještě jednou celý proces zopakujte. Následně vyperte v pračce.

Barevné prádlo a kyslíkové bělidlo

Pokud se plíseň vyskytla na barevném oblečení, můžete vyzkoušet kyslíkové bělidlo. Důležité je, aby se nejednalo o bělidlo či odstraňovač skvrn s obsahem chlóru, neboť chlór barvy zničí. Před vložením takto znečistěného prádla do pračky vytvořte z kyslíkového bělidla a vody pastu, kterou naneste na skvrnu a nechte chvilku působit. Poté přidejte bělidlo i k pracímu prášku do pračky. Nezapomeňte na to, že bělidla obvykle není možné používat na vlnu a hedvábí.

Bílé prádlo a chlórové bělidlo

Na bílé oblečení můžete bez problémů použít bělidla s obsahem chlóru. V případě náchylnějších textilií je ale vhodné nejprve bělidlo vyzkoušet na malém kousku, zda nedojde k poničení struktury vláken. Opět je vhodné před vlastním praním, do kterého kromě pracího prášku přidáte i trochu bělidla, nanést na skvrnu nejprve směs vytvořenou z trochy vody a bělidla. Kromě chlórového bělidla lze na bílé oblečení použít k odstranění plísně i peroxid vodíku.

Zdroj: moldpedia.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu