Podzim je tu. Co udělat se spadaným listím na vaší zahradě?

Každý rok si s příchodem podzimu majitelé rodinných domů kladou stejnou otázku: „Co mám dělat se vším tím listím na trávníku?“ Běžnou praxí je listí shrabat na hromadu, dát do pytle a vyhodit do popelnice nebo ho odvést na skládku. Někteří lidé též staré listí po shrabání pálí. Je toto řešení ale skutečně to nejlepší pro vaši zahradu i životní prostředí?

Je hrabání a pálení listí dobrý nápad?

Většina lidí hrabe listí především proto, aby se během zimy neproměnilo v jakousi plesnivou směs, která zadusí trávu, a zabrání ji tak vyrůst příští jaro opět v plné síle a kráse. Pravdou je, že ponechání tlusté vrstvy listí na trávníku přes zimu trávě opravdu neprospívá. Samotné hrabání listí problém není. Problematické může být ale to, co s listím uděláte po jeho shrabání.

Pokud obvykle vyhazujete listí do popelnic, které se odvážejí na běžnou skládku, možná byste to měli zvážit. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí tvořily v roce 2018 více než deset procent odpadu vyhozeného v USA listí a odřezky ze zahrad. Jak se listí na skládkách rozkládá, spojuje se s dalšími organickými materiály a vytváří metan, který je známý jako jeden ze skleníkových plynů. Někteří lidé tedy namítnou, že je lepší listí spálit. Ani to ale není ideální.

zdroj: pixabay.com

Jaký je nejlepší způsob likvidace listí?

Nejlepším řešením je podle odborníků mulčování anebo kompostování listí. Jde o řešení nejlepší pro váš trávník i životní prostředí. Pokud listí shrabujete na hromady, použijte jako základ do kompostéru. Kompostováním se listí promění v něco, co můžete skutečně využít na zahradě, místo toho, abyste ho nechali hnít na skládce. Mnoho obcí má dnes i vlastní „kompostovací programy“, v případě, že vlastní kompostér na zahradě nemáte.

Ne vždy musíte listí rovnou hrabat. Zejména pokud se jedná pouze o tenkou vrstvu listí. Stačí listí přejet sekačkou na trávu a posbírat odřezky. Suché nasekané listí je skvělým mulčem. Listí můžete dokonce přejet sekačkou a nechat ho ležet na zahradě celou zimu. Pokud nebude vrstva příliš silná, posekané listí poslouží jako přirozené hnojivo pro váš trávník.

Zdroj: familyhandyman.com, epa.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu