Mnoho stromů a keřů se na podzim pyšní nádhernými barevnými listy v odstínech červené, oranžové či žluté. Tuto krásu můžete prodloužit tím, že si tyto listy uchováte. Sušené barevné listy se výborně hodí k výrobě mnoha různých dekorací, kterými můžete v šedivých podzimních dnech dodat vašemu domovu trochu barev i radosti.
Kdy na podzimní listí?
Pro lisování i další způsoby „konzervování“ podzimního listí je nejlepší použít listy, které právě spadly ze stromu. To znamená předtím, než uschly a začaly se kroutit.
Listy opadávají v různou dobu v závislosti na druhu stromu a na podzimním počasí. Bez ohledu na to, jaké metodě uchování listů dáte přednost, je důležité vybrat správný typ listí.
- Vybírejte listy, které jsou ploché, nikoliv stočené.
- Hledejte listy, které nejsou skvrnité nebo hrbolaté.
- Nebojte se vybírat listy v různých fázích změny barev.
Lisování listů pomocí knih
Lisování pomocí knih je nejjednodušší způsob uchování podzimního listí, ale je nutné si uvědomit, že listy se následně stanou velmi křehké a jejich barvy vyblednou.
Pokud chcete mít vylisované listy „pružnější“, namočte je před lisováním do aviváže zředěné vodou nebo můžete povrch listu před lisováním potřít tenkou vrstvou vazelíny.
Listy poté vložte mezi dva listy voskovaného papíru a dejte do těžké knihy. V případě potřeby můžete knihu zatížit dalšími knihami nebo předměty.
Knihu uchovávejte na suchém místě. Přibližně po týdnu zkontrolujte, zda listy schnou a nehnijí. Obvykle se doporučuje listy před dalším použitím lisovat alespoň dva týdny.
Konzervace barevných listů pomocí glycerinu
Konzervování listů pomocí glycerinu je nejlepší způsob, jak je udržet pružné a ohebné, a to i po mnoho měsíců. Takto ošetřené listy lze pak snadno používat na výrobu dekorací, včetně věnců a girland.
V mělké nádobě smíchejte roztok jednoho dílu glycerinu a dvou dílů vody. Směs nalijte do mělké skleněné misky a vložte do ní listy. Listy zatěžkejte další miskou nebo nádobou, aby byly zcela ponořené.
Za dva až tři dny listy zkontrolujte. Měly by být měkké a poddajné. Pokud jsou stále suché, nechte je v roztoku ještě další dva dny. Když jsou listy vláčné, vyjměte je z roztoku. Zavěste je, aby se usušily, což může trvat další dva až tři dny.
Sušení listů pomocí mikrovlnky nebo žehličky
K rychlému sušení podzimních listů můžete použít mikrovlnnou troubu. Pokud však budete listy v mikrovlnné troubě ohřívat příliš dlouho, mohou se vznítit. Proto je neustále sledujte a mikrovlnnou troubu používejte v krátkých intervalech.
Vyberte si listy, které jsou ještě pružné a vložte je mezi dvě papírové utěrky. Listy v utěrce položte na talíř vhodný do mikrovlnné trouby. Mikrovlnku zapněte na 30 sekund při středním ohřevu.
Poté listy zkontrolujte, pokud ještě nejsou suché, pokračujte v ohřevu v půlminutových intervalech, dokud nebudou suché. Pro zachování barvy nastříkejte listy z obou stran bezbarvým lakem ve spreji.
Podzimní listy můžete rychle vysušit a vylistovat i pomocí žehličky. Nastavte ji na nízký stupeň, vložte barevné listy mezi listy papíru a přežehlete je, jako byste žehlili košili. Teplo z listů vypustí vlhkost a poměrně rychle je srovná, i když je možné, že se jejich struktura trochu zvlní.
Uchování podzimního listí pomocí silikagelu
Silikagel, který má podobu malých kuliček nebo prášku, skvěle pohlcuje vlhkost, čímž urychluje proces sušení listů. Vyberte listy, které ještě nejsou suché. Na dno nádoby vhodné do mikrovlnné trouby umístěte asi centimetrovou vrstvu silikagelu.
Listy položte na silikagel a nechte mezi nimi a stěnami misky volný prostor. Listy zcela zakryjte další vrstvou silikagelu. Vložte misku do mikrovlnné trouby a při středním ohřevu ji ohřívejte v půlminutových intervalech, dokud listy nevyschnou. Chcete-li, aby listy vydržely déle, můžete opět použít bezbarvý lak.
Zdroj: gardeningknowhow.com, food52.com