Pohovka a polštáře: Co je třeba mít na paměti, aby výsledek působil dobře?

Pořídili jste si novou pohovku nebo chcete svůj obývací pokoj oživit a učinit ho pohodlnějším? Můžete to udělat pomocí polštářů, které umístíte na sedačku. Mnoho lidí si myslí, že zdobení pohovky polštáři není něco, nad čím je třeba příliš přemýšlet. Pravdou ale je, že se vyplatí řídit několika jednoduchými radami. Aspekty, jako je velikost, barva a umístění polštářů, které zvolíte, totiž velmi ovlivňují celkový dojem.

Zapracujte na symetrii

Při umisťování polštářů na pohovku je důležité mít jasno v pojmu symetrie. V tomto případě máme na mysli důležitost umístění polštářů v symetrii s vaší pohovkou. V opačném případě se bude zdát, že ve vašem obývacím pokoji vládne nepořádek, což není jistě dojem, který byste chtěli navodit. Začněte polštáře rozmísťovat od krajů, přičemž mezi nimi ponechte stejnou vzdálenost. Větší polštáře by měly být po stranách a menší uvnitř. Polštáře můžete umisťovat klasicky i šikmo. Dalším nápadem je soustředit polštáře na jednom konci, největší umístit vzadu a měnit jejich vzory. Na druhý konec přidejte deku nebo jeden velký polštář.

Zvažte počet polštářů

Pravidlo o ideálním počtu polštářů, které použijete, není přesně stanovené. Nejlepší dekorační postupy ale naznačují, že byste měli použít lichý počet polštářů. V závislosti na velikosti pohovky tedy použijte tři, pět, sedm, devět nebo více polštářů. Díky tomu bude váš obývací pokoj působit a vypadat přirozeně a uvolněně. Nechcete, aby se vaši hosté cítili nepříjemně nebo se vyhýbali usednutí, protože vše vypadá příliš dokonale.

zdroj: pixabay.com

Velikost polštářů

Dalším důležitým aspektem je, aby velikost polštářů odpovídala velikosti vaší pohovky. U standardního nábytku jsou nejvhodnější polštáře o rozměrech 50 × 50 cm. Nebudou vypadat extravagantně, ale nebudou ani příliš malé. Ačkoli nemusíte mít nutně polštáře stejné velikosti, velmi malé polštáře smíchané s příliš velkými nepůsobí příliš dobře, neposkytují potřebnou rovnováhu.

Zvolte kombinaci tvarů a vzorů

Dá se říci, že je povolena téměř jakákoli kombinace tvarů a vzorů, která se vám líbí, například čtvercové polštáře se dobře kombinují s obdélníkovými i kulatými. Míchání vzorů je také povoleno, protože dodá vaší pohovce dynamiku a nádech osobitosti. Vzory by se ale samozřejmě měly vhodně kombinovat se základní barvou vaší pohovky a s odstíny doplňků, jako jsou deky, závěsy, koberce či tapety.

Zdroj: homestolove.com.au, architectureartdesigns.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu