Pokojové rostliny: Jak najít vhodnou rostlinu do každé místnosti?

Trocha zeleně dokáže každý prostor doslova proměnit a vdechnout mu nový život. Pořídit si pokojové rostliny je jeden z nejjednodušších způsobů, jak pozměnit svůj domov, aniž byste museli utratit jmění za nový nábytek nebo předražené dekorace. Ale ne všechny pokojové rostliny jsou stejné, to znamená, že ne všem se bude dařit všude.

Jak začít?

Chcete-li si vybrat rostlinu pro konkrétní místo ve vašem domě či bytě, měli byste mít na paměti dvě základní věci – péči o rostlinu a estetiku vašeho domova. Pokojové rostliny mají odlišné potřeby, pokud jde o sluneční záření a vlhkost vzduchu.

Není tedy dobrý nápad chtít umístit rostlinu, která potřebuje plné slunce, do koupelny bez oken, nebo dát rostlinu, která dává přednost nepřímému světlu, do sluncem zalitého obývacího pokoje. Kromě toho samozřejmě nechcete, aby rostlina „kazila“ styl místnosti. Například kaktus v ložnici zrovna nevypovídá o klidu a pohodě.

Obývací pokoj a jídelna

Obývací pokoj je naším útočištěm před venkovním světem a zároveň útulným místem, kde se setkáváme s rodinou a přáteli. Rostliny vybírejte podle toho, jakému slunečnímu záření je váš obývací pokoj vystaven. Obecně existují čtyři druhy světelných podmínek – jasné přímé světlo, jasné nepřímé světlo neboli polostín, střední nepřímé světlo a slabé nepřímé světlo.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Strelície: jasné přímé světlo; zalévejte každý týden, s přibývajícím světlem prodlužujte intervaly zalévání.
  • Synadenium (gumovník): slabé světlo až jasné přímé světlo; zalévejte jednou týdně, s přibývajícím světlem prodlužujte intervaly zalévání.
  • Filodendron: jasné až slabé nepřímé světlo; zalévejte každý týden.
  • Begonie: preferuje jasné světlo; zalévat týdně, s přibývajícím světlem prodlužovat intervaly mezi zálivkami.
  • Kaktusy nebo sukulenty: jasné světlo; zalévejte každý měsíc nebo kdykoli začnou usychat.

Do jídelny se hodí stejná „sestava“ rostlin jako do obývacího pokoje, obě místnosti jsou místem, kde se schází rodina a přátelé. Dodejte prostoru pocit výjimečnosti výběrem zeleně, která upoutá pozornost.

Kuchyň

Kuchyň je místo, kde se vaří, a i když není tak vlhká jako koupelna, je vlhčí než zbytek domu. Prostor na lince je také omezený, skvělou volbou jsou proto zavěšené rostliny. V neposlední řadě vsaďte na bylinky v květináčích na okenním parapetu, které jsou dekorativní i užitečné.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Kapradiny: mírné až slabé nepřímé světlo; zalévat každý týden; vysoká vlhkost vzduchu.
  • Potos (šplhavnice): jasné až mírné nepřímé světlo; každodenní postřik; vysoká vlhkost vzduchu.
  • Bylinky: plné slunce; pravidelná zálivka za sucha, obvykle každých několik dní.

Ložnice

Vaše ložnice má být místem pro odpočinek a relaxaci, a proto do ní přidejte trochu zeleně, která vytvoří klidnou atmosféru. Do ložnice se často doporučují druhy rostlin, které mohou zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti. S množstvím to ale nepřehánějte, stačí jedna nebo dvě rostliny.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Tchýnin jazyk: jasné až slabé nepřímé světlo; zalévejte každý měsíc.
  • Synadenium (gumovník): slabé světlo až plné slunce; zalévejte jednou týdně, s přibývajícím světlem prodlužujte intervaly zalévání.
  • Zelenec: mírné, nepřímé světlo; zalévejte každý týden.
Pokojové rostliny v obývacím pokoji.
zdroj: unsplash.com

Koupelna

Koupelna má výrazně odlišné prostředí než ostatní místnosti. Vyberte si do tohoto prostoru tropické rostliny, protože atmosféra v koupelně je podobná té, na kterou jsou tyto druhy zvyklé – nízká hladina světla, vysoká vlhkost a vysoké teploty.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Kapradiny: mírné až slabé nepřímé světlo; týdenní zálivka; vysoká vlhkost vzduchu.
  • Tillandsie: jasné až mírné nepřímé světlo; každodenní zalévání; vysoká vlhkost vzduchu.
  • Potos (šplhavnice): mírné, nepřímé světlo; týdenní zálivka, vysoká vlhkost vzduchu.

Dětský pokoj

Nikdy není příliš brzy na to, abyste dětem ukázali zázraky přírody. Mít v pokoji rostlinu může podnítit jejich kreativitu a naučit je zodpovědnosti. Barevné a citlivě reagující rostliny budou v tomto poslání klíčové. Jen se ujistěte, že rostliny nejsou jedovaté nebo jinak nebezpečné.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Fitónie: od nízkého světla po plné slunce, ale preferuje jasné světlo; zalévejte každý týden, s přibývajícím světlem prodlužujte intervaly zalévání.
  • Šplhavnice neon: jasné až slabé nepřímé světlo; zalévejte každý týden.
  • Sukulenty: jasné světlo; zalévejte každý měsíc nebo kdykoli začnou usychat.

Domácí kancelář

Vyberte si rostlinu, na kterou vám nebude vadit „zírat“, když budete hledat inspiraci nebo kreativitu. Navíc, pokud věříte na určité pověry, řasokoule Marimo a tlustice mají přinášet štěstí.

Doporučené rostliny a tipy pro péči:

  • Fitónie: slabé až plné slunce, ale preferuje jasné světlo; zalévejte každý týden, s rostoucím světlem prodlužujte intervaly zalévání.
  • Marimo (řasokoule): slabé až střední světlo; každý týden výměna vody.
  • Tlustice: jasné světlo; zalévat každý měsíc nebo kdykoli začne usychat.

Zdroj: allaboutgardening.com, bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu