Pokojové rostliny místo čističky vzduchu

Základem pro fungování každého organismu je nejen vhodná strava a tekutiny, ale také čistý vzduch. Kyslík potřebuje každá živá buňka, pokud jej nemá, strádá. Čistý vzduch má vliv na náš výkon. Odráží se v něm naše aktivita, soustředění a to, jak se cítíme. Čistý vzduch vytváří pozitivní atmosféru, která je důležitá pro naši psychickou a fyzickou pohodu. Nekvalitní vzduch v interiéru způsobuje bolesti hlavy, únavu, slabost a dokonce i špatný spánek. Někdo si proto pořizuje čističku vzduchu a někdo vhodné pokojové rostliny.

Pokojové rostliny, které vyčistí vzduch v domě

Rostliny v bytě jsou nejen krásným doplňkem každého interiéru, ale některé z nich dokážou ovzduší vyčistit a zbavit je škodlivých látek. Na negativní kvalitě vzduchu se podílí celá řada různých faktorů. Patří mezi ně elektrosmog, jež způsobují všudypřítomné elektrospotřebiče, agresivní čistící přípravky používané při úklidu domácnosti, nekvalitní kousky nábytku, čalounění nebo bytové textilie.

Mezi nejčastější škodliviny v interiéru patří formaldehyh, který se nejčastěji uvolňuje z dřevotřísky, některých barev, nátěrů, lepidel, izolačních materiálů nebo bytových textilií.

  • Rostliny pro začínající i pokročilé pěstitele

Pokud jste se rozhodli pořídit si do interiéru, a to nejen do bytu, ale také třeba do kanceláře či na jiné místo v zaměstnání, květiny, které vyčistí váš vzduch, podívejte se, které jsou ty vhodné.

Palma areka je vhodná tam, kde se vyskytuje xylen a toluen. Datlovník odstraní formaldehyd, xylen a toluen. Břečťan popínavý je účinný proti benzenu, formaldehydu, xylenu a toluenu, stejně tak zelenec. Lopatkovec vás zbaví, kromě benzenu, formaldehydu, xylenu a toluenu, také trichlorethylenu a amoniaku, stejně tak je účinná i palma bambusová. Velmi oblíbenou květinou je i dracéna, ta bojuje proti benzenu, formaldehydu, xylenu, toluenu a trichlorethylenu. Celá řada z nás má doma fíkus benjamínek, který z ovzduší odstraní formaldehyd, xylen a toluen.

Mezi další vhodné rostliny patří chryzantéma, dendrobium, diffenbachie nebo banánovník.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu