Květina s obrovskými vzrostlými listy, která svou jedinečnou strukturu ukáže až ve chvíli, kdy vyroste. Monstera se stala obrovským hitem z oblasti pokojovek. Nechybí dnes doslova v žádné trendy domácnosti, která si potrpí na zelené společníky. Jak si můžete monsteru rozmnožit a pěstovat ji i u vás doma?
Monstera
Monstera je svým původem z tropické části Ameriky. Poznáte ji podle charakteristických děrovaných listů, které mohou mít nejrůznější rozměry. Zpravidla malé listy monstery ještě nemají typickou strukturu, ale jak rostlina roste, brzy se typická podoba listů objeví. Monstera byla jako pokojovka v našich končinách velmi oblíbena již v minulém století a nyní se její velkolepá obliba opět vrací. Pokud se monsteře daří, dorůstá doslova do monstrózních rozměrů. Můžete ji tedy pravidelně zastřihávat či si vytvořit z kousku interiéru malou džungli.
Je jedovatá?
Podobně jako jiné árónovité rostliny a jiné druhy pokojovek i monstera v listech, stoncích a vzdušných kořenech obsahuje krystaly šťavelu vápenatého. Ty mohou při rozžvýkání způsobovat bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Pozor tedy v případě, máte-li doma domácí mazlíčky, kteří rádi ochutnávají zelené rostliny, popřípadě děti.
Jak ji rozmnožit?
Monstera se množí stonkovými řízky se 3 až 4 uzlinami a několika vzdušnými kořeny, bez něj monstera nové kořeny nezapustí. Řízek vložte do vody a nechte jej zakořenit, důležité je, aby se vzdušný kořen nezlomil a vodu vyměňte cca jednou týdně. Již za měsíc se můžete těšit na nové kořeny a až budou dostatečně rozvětvené, můžete si monsteru zasadit.
Čtěte také: Jak si snadno a rychle vypěstovat fazole? Není na tom nic těžkého, takže to zvládne každý z vás.
Jak ji pěstovat?
Monsteru je vhodné sázet do humózní, dobře propustné půdy. Při pěstování je vhodné umístit k rostlině oporu, aby se jí lépe dařilo. V chladnějších obdobích roku monsteře omezte zálivku a v létě ji nezapomeňte občas pohnojit. Monstera má ráda i suchý vzduch, takže jí nebude vadit místnost, ve které se nachází například sušička.