Popularita Inteligentních domácností roste, a s tím i nároky na jejich bezpečnost. Jak zabezpečit chytrý dům?

Vzhledem k tomu, že technologie inteligentních domácností je stále populárnější, významně rostou nároky na jejich zabezpečení. Potencionální zloději už umí získat přístup do chytrého domu prostřednictvím děr v zabezpečení zařízení. Z dlouhodobého hlediska je nezbytné, aby specialisté na software související s fungováním zabezpečení domovů věnovali zvýšenou pozornost vývoji takových produktů, které sníží pravděpodobnost napadení systému hackery. Co ale můžete udělat vy sami?

Přijměte proaktivní bezpečnostní opatření

Většina domácích inteligentních technologií a bezpečnostních systémů může být ovládána aplikací na vašem mobilním telefonu, takže nikdy nesmíte zapomínat na ochranu smartphonu. Ujistěte se, že je váš smartphone chráněn heslem, aby v případě ztráty nebo odcizení telefonu nikdo nemohl proniknout do systému ovládání vašich domácích inteligentních technologií nebo bezpečnostních systémových aplikací.

Zacházejte se svými údaji jako s penězi

Pokaždé, když do inteligentního systému přidáte nové zařízení, přidáváte také novou chybu do zabezpečení. V tomto ohledu je nejlepší radou myslet na vaše data, jako by to byly vaše peníze. Pokaždé, když aplikace požádá o povolení přístupu k datům, představte si, že místo toho žádá o přístup k vašim penězům. Určitě si dáte větší pozor, než „zaplatíte“!

Ujistěte se, že máte dostatek informací

Problém se zavedením technologií do domu je také nedostatek vzdělání spotřebitelů. Tím z vás rozhodně nechceme dělat hlupáky! Ale spotřebitelům je dnes opravdu poskytováno jen málo informací o tom, jak mohou chránit svou domácnost před kybernetickými útoky. Uživatelské příručky bohužel poskytují informace pouze o instalaci zařízení, ale už v nich nenajdete, jak jej co nejlépe zabezpečit. Proto je vždy dobré obrátit se nějakého odborníka a vše s ním prodiskutovat.

Místní úložiště a správce hesel

Většina kamer, které jsou součástí chytrého zabezpečení, používá úložiště v cloudu. A to není bezpečné. Mnohem lepší je použít místní úložiště. Dalšími důležitými věcmi, které můžete udělat pro zvýšení bezpečnosti zařízení ve vaší domácnosti, je aktualizace a oprava softwaru a použití nejvyšší možné autentizace. Vždy změňte výchozí heslo a ujistěte se, že je dlouhé, složité a těžko prolomitelné!

Aby hacker získal kontrolu nad zařízením, potřebuje od vás určité informace. K tomu často dochází právě při použití výchozích hesel nastavení nebo když použijete jako heslo jednoduché fráze. K řízení přístupu doporučujeme použít správce hesel a aplikaci pro ověřování pomocí druhého faktoru (nejlépe jiného, než jsou ověřovací SMS zasílaná do mobilního telefonu). Hackera tak můžete odradit, protože mu značně zvýšíte množství práce s tím, aby do vašeho systému pronikl.

V tuto chvíli vy sami nemůžete udělat o moc víc. Vybírejte produkty, které mají prokazatelně dobré výsledky, pokračujte v aktualizacích a přijímejte doporučená opatření. V případě jakékoli nejasnosti se ihned obraťte na specialistu přes software, abyste získali jistotu, že problém je včas řešen. Nenechávejte nic náhodě a nebuďte vůči zabezpečovacím systémům příliš důvěřiví!

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu